Incidente în Superliga Vrancei

6 oct 2013 631 vizualizări
Partidele de la Panciu şi Mărăşeşti au fost foarte tensionate u la Cîrligele, în meciul juniorilor, cele două formaţii s-au bătut pe terenul de joc

Sambătă au avut loc partidele etapei a cincea a Superligii Vrancei la fotbal. Cel mai echilibrat meci al rundei s-a desfăşurat la Panciu. Liderul clasamentului nu a reuşit să treacă de Energia Vulturu, lucru care i-a nemulţumit pe oficialii gazdelor. Arbitrul Ionuţ Gheorghiţă a fost bruscat la pauza meciului. Oaspeţii au condus cu 1-0, dar au fost egalaţi la ultima fază a meciului după o lovitură de pedepasă acordată în minutul 95 şi transformată de Cioran. Nici partida de la Mărăşeşti nu a fost lipsită de tensiune. Oaspeţii au acuzat maniera de arbitraj, iar fanii veniţi de la Dumbrăveni au creat probleme pentru a doua etapă la rand. Incidentele vor fi analizate în şedinţa Comiseii de Disciplină a AJF Vrancea, de maine. Selena Jariştea a obţinut o victorie fără probleme în faţa celor de la Victoria Golgoanu şi s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului, YS Panciu. Considerat cel mai incins meci al rundei, partida de la Cîrligele s-a încheiat cu victoria gazdelor. Incidentele au apărut însă la meicul juniorilor, unde cele două echipe au incins o bătaie generală, încheiată cu două cartonaşe roşii. AS Suraia a condus cu 3-1 în faţa celor de la Unirea Ţifeşti, dar oaspeţii au revenit şi au fost la un pas chiar să caştige. Oaspeţii au trimis de două ori balonul în bară pe final de meci. Victoria Gugeşti se află pe locul trei în clasament, după ce a pierdut două puncte în meciul de la Cîmpineanca. Gazdele au condus cu 1-0, dar gugeştenii au revenit şi au întors rezultatul. Serea a ratat un penalty, iar gazdele au egalat în minutul 90. Rezultatele etapei au fost: Selena Jariştea – Victoria Golgoanu 3-0, AS Suraia-  Unirea Ţifeşti 3-3, AS Cîmpineanca- Victoria Gugeşti 2-2, FC Mărăşeşti – Euromania Dumbrăveni 2-1 şi Voinţa Cîrligele- Voinţa Odobeşti 3-1
Mirceştiul a caştigat derby-ul local
Cele două echipe din comuna Vînători s-au întalnit ieri într-o partidă interesantă. Gazdele au confirmat startul bun de sezon şi s-au impus cu 5-2. Cel mai disputat meci a avut loc pe stadionul “Milcovul” din Focşani. Unirea şi ASS Victoria Pufeşti au terminat la egalitate, 2-2. Focşănenii au deschis scorul în prima repriză, dar oaspeţii au egalat din penalty la începutul actului secund. Pufeştiul s-a văzut învingătoare după golul doi, marcat în minutul 80, dar focşănenii au egalat şi au avut două ocazii clare de a se impune pe finalul jocului. Voinţa Răstoaca a învins pentru a treia oară, în ultima lună, în deplasare la Năneşti, într-un duel care cu multe goluri. Rezultatele partidelor au fost: Grupa A: Tractorul Năneşti – Voinţa Răstoaca 3-4, Podgoria Coteşti – Dinamo Tătăranu 1-1, Flacăra Urecheşti – Unirea Milcovul 4-2. Grupa B: Viitorul Vîrteşcoiu- Viitorul Bilieşti 4-1, Şoimii Mirceşti – Victoria Vînători 5-2 şi Unirea Focşani – ASS Victoria Pufeşti 2-2. (Dan CHIRIAC)