Un egal mulţumitor

3 oct 2013 369 vizualizări
Rezultatul de 1-1 obţinut de Manchester United pe terenul echipei lui Mircea Lucescu convine englezilor

Antrenorul echipei Şahtar Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat, după remiza din meciul cu Manchester United, scor 1-1, că acest rezultat oferă ambelor formaţii şansa calificării în optimile de finală ale Ligii Campionilor. "Rezultatul satisface ambele echipe, deoarece le oferă şansa calificării. Manchester a profitat de eroarea noastră şi cred că golul marcat de Welbeck a venit accidental. După ce a marcat, United s-a retras în terenul propriu şi a jucat pe contraatac. Manchester formează o echipă puternică, dar pot spune că noi am controlat jocul. Le-am spus jucătorilor să preseze încet, încet şi să accelereze ritmul în ultimele 25 de minute. În ultimele 20 de minute am adus foarte multe mingi în careul lor. Păcat că nu am reuşit să marcăm şi golul victoriei", a spus Lucescu. Tehnicianul a explicat de ce a făcut tarziu schimbări: "Echipa juca bine, nu exista niciun motiv să schimb ceva. ştiam că Taison şi Douglas Costa joacă foarte bine în repriza a doua. Luiz Adriano s-a luptat cu doi fundaşi centrali puternici. în apărare, de asemenea, nu avea rost să schimb ceva. Am blocat bine jocul adversarului, cu excepţia fazei din care am primit gol. Schimbarea se face pentru a îmbunătăţi jocul şi nu de dragul schimbării".
De partea cealaltă, David Moyes, managerul echipei Manchester United, a apreciat că echipa sa a obţinut ''un punct bun'': ''Şahtar are un bilanţ foarte bun împotriva echipelor englezeşti, iar echipa s-a comportat bine. Am marcat repede şi am crezut că vom reuşi să nu primim gol. La pauză am convenit să încercăm să avem o mai bună posesie a mingii, dar, în repriza secundă am ţinut şi mai puţin de minge, lucru de care sunt dezamăgit. Am fost lipsiţi de şansă şi am primit gol, dar pană la urmă e un punct caştigat în Champions League. Trebuie să caştigăm celelalte meciuri dacă vrem să ne calificăm mai departe, însă peste toate e un punct bun'', a spus Moyes.

Rezultatele zilei de joi
Grupa A: Şahtar Doneţk Manchester United 1-1. Taison ('76) / Welbeck ('18);  Bayer Leverkusen - Real Sociedad 2-1. Rolfes ('45^1), Hegeler ('90^2); Clasament: 1. Manchester United - 4 p; 2. Şahtar - 4 p; 4. Leverkusen - 3 p; 4. Real Sociedad - 0 p.
Grupa B: Juventus Torino - Galatasaray 2-2. Vidal ('78 - penalty), Quagliarella ('87) / Drogba ('36), Bülüt ('88); Real Madrid - FC Copenhaga 4-0. Cr. Ronaldo ('21, '65), Di Maria ('71, '90^1). Clasament: 1. Real Madrid - 6 p; 2. Juventus - 2 p; 3. FC Copenhaga - 1 p; 4. Galatasaray - 1 p.
Grupa C: Paris St. Germain - Benfica Lisabona 3-0. Ibrahimovic ('5, '30), Marquinhos ('25); Anderlecht Bruxelles - Olympiakos Pireu 0-3. Mitroglou ('17, '56, '72). Clasament: 1. PSG - 6 p; 2.Olympiakos - 3 p; 3. Benfica - 3 p; 4. Anderlecht - 0 p.
Grupa D: Manchester City - Bayern München 1-3. Negredo ('80) / Ribéry ('7), Müller ('56), Robben ('60); ŢSKA Moscova - Viktoria Plzen 3-2. Tosic ('19), Honda ('29), Reznik ('78 - autogol) / Rajtoral ('4), Bakos ('90^1). Clasament: 1. Bayern - 6 p; 2. Manchester City - 3 p; 3. ŢSKA - 3 p; 4. Plzen - 0 p.