Steaua n-are bancă!

25 aug 2013 421 vizualizări
Decizia antrenorului Laurenţiu Reghecampf de a-şi menaja titularii la Mediaş, putea să-l coste scump: Gazul a condus cu 2-0 la pauză pe forma slabă a portarului Tătăruşanu, iar Steaua a fost salvată de tanărul Filip şi arbitrul Sebastian Colţescu

Săgeata Năvodari – Viitorul Constanţa 3-1 (1-0). Roman (‘4, ’89), Tigoianu (’81) / Lazăr (’83). Echipa lui Hagi este de parte de forma din returul campionatului trecut, puştii de pe Litoral pierzand derbiul local disputat pe stadionul “Farul” din Constanţa, pe care, în campionatul trecut, Viitorul era gazdă. Apărătorii Viitorului au greşit încă din start, facilitand deschiderea scorului. Au urmat minute de fotbal îmbacsit în care noile gazde n-au prea avut poftă de atac, iar puştii Viitorului nu reuşeau nimic. Centrarea lui Lupu, finalizată de Tigoianu a cam închis jocul, numai că Lazăr a prins un şut excelent de la 20 metri, reaprinzand speranţele oaspeţilor. Dar la un şut moale trimis din lateral de Lupu, Buzbuchi a fost depăşit, experimentatul Ghionea n-a putut ajunge şi mingea s-a prelins încetişor în poartă.

FC Braşov – ACS Poli Timişoara 2-1 (1-0). Serginho (’38), Cristea (‘90^5) / Şeroni (’61). Cumplit de greu s-a născut prima victorie a “Steagului” din acest sezon, replica formaţiei bănăţene fiind, cum era de aşteptat, foarte darză. Totuşi prima mare ocazie a aparţinut braşovenilor, portarul Coca parand spectaculos lovitura de cap a lui Machado, iar după numai două minute, Păun a găsit o pasă inteligentă înapoi spre Serginho, care a găsit traseul sub bară dintr-un unghi dificil. Fundaşul Şeroni a egalat în repriza secundă, din serviciul lui Trandu, iar după eliminarea lui Bruno Madeira (fault dur asupra lui Scutaru) din min. 78, soarta braşovenilor părea peceltuită. Însă Andrei Cristea, noul transferat, a fost omul cu salvarea (ca la Iaşi!), a scăpat singur, l-a driblat pe Coca ieşit mult în faţă şi a trimis mingea din apropierea colţului careului mare, în poarta părăsită!

Dinamo – “U” Cluj 6-0 (3-0). Grigore (’28, ’44 – ambele din penalty), Boubacar (’30), Luchin (’58), Curtean (’70), Rotariu (’85). Puţini şi-au imaginat un astfel de deznodămant în acest meci cu ghilotinele pe masă. În primul sfert de oră, clujenii au atacat ca pe “Ion Moina”, dar după ce Dănciulescu a primit un penalty, transformat de Grigore, clujenii s-au ofilit şi “cainii” au zburdat ca pe maidan, continuand spectacolul şi în repriza secundă. Iar ghilotina s-a apropiat de gatul lui Ionel Ganea, fiindcă “şepcile roşii” au preluat ultimul loc.

Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 2-0 (0-0). Golubovic ('49), Gheorghiu ('61). Echipa nemţeană a dominat meciul în repriza a doua în faţa unui adversar aflat în reconstrucţie. Golubovic, ca un varf veritabil, a fructificat cu o măiastră lovitură de cap centrarea lui Chitoşcă, iar rezerva Adrian Gheorghiu a risipit toate dubiile, printr-un şut la colţul lung.

Gaz Metan Mediaş - Steaua 2-2 (2-0). Buzean ('11), Robertson ('28) / Filip ('74, '82). Laurenţiu Reghecampf era să plătească scump decizia hazardată de a-şi menaja majoritatea titularilor pentru meciul atat de important de la Varşovia. Totuşi, mai mult decat rezervelor de pe teren, dezastrul stelist din prima repriză i se poate imputa portarului Tătăruşanu. La o ieşire neinspirată, goal-keeper-ul naţionalei a fost învins de un şut de la 30 de metri al lui Buzean, care nu anunţa nimic şi tot "Tătă" a înghiţit pe nemestecate torpila de la 20 de metri a lui Jordan Robertson. Englezul a comis-o, însă, romaneşte, cand, de bucurie s-a dezbrăcat de tricou după gol, uitand că mai are un cartonaş galben şi "Gazul" a rămas în zece oameni. După pauză, cu Bourceanu, Popa şi Costea introduşi pe teren, Steaua a dominat în totalitate, dar lipsa atacanţilor s-a resimţit, pentru că Iancu este orice, numai varf nu. Salvatorul s-a numit închizătorul Filip care a adus egalarea, prin două goluri, unul dintr-un şut de la 20 de metri şi al doilea din careu, la o fază lucrată de Mihai Costea. În timpul adiţional, a fost eliminat şi stelistul Pîrvulescu, care, în min. 82, îl faultase pe atacantul Roman în careu, scăpat spre poarta lui Tătăruşanu. Însă arbitrul Sebastian Colţescu a închis ochii!
Aseară s-au mai jucat partidele FC Botoşani - FC Vaslui, Concordia Chiajna - Pandurii Targu Jiu şi Astra Giurgiu - Petrolul Ploieşti. Ultimul joc, al etapei, CFR Cluj - Corona Braşov, se dispută astăzi.
Etapa viitoare, a VII-a, programată la finele săptămanii, a fost amanată la cererea selecţionerului Victor Piţurcă. Runda se va juca în jurul zilei de 14 septembrie, cu meciurile: Corona Braşov - Gaz Metan Mediaş, "U" Cluj - CFR Cluj, Pandurii Targu Jiu - Dinamo, FC Vaslui - ACS Poli Timişoara, Viitorul Constanţa - CS Botoşani, Steaua - Săgeata Năvodari, Oţelul Galaţi - Astra Giurgiu, Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna, Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Braşov