Sport

Spectacol la Polivalenta

Alex Smeu
31 oct 2006 371 vizualizări
CSM Focsani - Moldocor Piatra Neamt 7 - 1 (2 - 1), intr-un meci din cadrul etapei a 8-a a Ligii I de futsal. Jucatorii focsaneni au reusit sa ofere publicului prezent la sala faze spectaculoase finalizate cu goluri de efect

Sala Polivalenta. Spectatori: 500

Au marcat: F. Sararu 4, 30, 39, E. Burcacel 10, 22, 32, V. Toader 40, respectiv B. Secara 15

Cartonase galbene: D. Vezeteu 28, respectiv V. Mihut 20, I. Stachie 26

Cartonase rosii: C. Serban 12

Au arbitrat: Ilie Sandru si Bogdan Ciolacu (ambii din Pitesti)

Arbitru de rezerva: Bogdan Sorescu (Pitesti)

Observator federal: Valentin Voicu (Bacau)


CSM Focsani (alb-negru): 1. G. Craciun, 12. I. Popoiu, 3. M. Ivanciu - 10. O. Bucataru, 6. L. Nechifor, 4. E. Chivu, 9. F. Sararu, 8. R. Dutu, 5. V. Toader, 7. E. Burcacel, 11. D. Vezeteu

Antrenor: Petrache Gurguiatu

Moldocor Piatra Neamt (rosu): 1. F. Ciobanu, 12. C. Remus - 3. P. Zota, 8. T. Palade, 7. V. Mihut, 10. R. Grigorita, 4. I. Stachie, 9. M. Anton, 5. V. Turnea, 2. B. Secara, 6. C. Serban, 11. D. Mortun

Antrenor: Cristian Coroama


In fata unui public prezent in numar destul de mare la Sala Polivalenta, echipa de futsal a obtinut cea mai clara victorie din acest sezon, invingind pe Moldocor Piatra Neamt cu un categoric 7 - 1 (2 - 1). Acest succes ce a contat pentru runda cu numarul opt a primului esalon de futsal al tarii a venit intr-un moment foarte bun pentru CSM Focsani, datorita faptului ca elevii antrenati de Petrache Gurguiatu vor avea o deplasare extrem de grea etapa viitoare la Constanta. Meciul a inceput cu o dominare clara a jucatorilor nostri, care au deschis scorul prin Sararu care a inscris dupa o combinatie cu Vezeteu. CSM si-a dublat avantajul prin Burcacel, care a fost servit excelent de acelasi Vezeteu. Gazdele au marcat prin B. Secara in urma unui lob peste portarul Craciun, la o faza in care Nechifor a alunecat pe parchet in tentativa de a respinge mingea in aut.


A doua repriza, galop de sanatate


In partea a 2-a a intilnirii de la "Polivalenta" jucatorii pregatiti de Petrache Gurguiatu s-au dezlantuit in atac si in doar doua minute, in urma unei actiuni superbe a lui Vezeteu, Burcacel a relat in plasa cu calciiul. Sararu a dus scorul la 4 - 1 dupa ce a scapat singur cu portarul nemtean si l-a executat cu o scarita. Aceiasi Burcacel si Sararu au mai izbutit sa mai inscrie cite un gol tot in urma unor combinatii de efect ale fotbalistilor nostri, marind avantajul la cinci goluri (scor 6 - 1). In urma acestui rezultat, formatia noastra a urcat pe

pozitia a 7-a in clasament.


"Sa vina lumea la sala !"


Conducerea clubului vrincean face apel catre toti sustinatorii echipei noastre ca sa se prezinte in numar cit mai mare atit la stadion, cit si la sala. "La ce fel a jucat echipa aseara, cred ca meritam sa fim sustinuti de o sala plina", a precizat presedintele CA Dan Dumitru. Acesta a mai adaugat ca sint sanse mari ca CSM-ul sa prinda play-off-ul la futsal, o eventuala pozitionare pe locul 6 la finele sezonului regulat urmind a aduce un meci mai usor in sferturile de finala.


Ce au facut adversarii ?


Chiar daca CSM-ul a obtinut o victorie la scor cu nemtenii de la Moldocor, un rezultat ce ne pune in pericol pozitia in clasament este victoria clujenilor de la Clujana pe terenul Metropolisului cu scorul de 10 - 3. Cu aceasta victorie, ardelenii s-au apropiat la doar un punct de echipa noastra, insa trebuie luat in considerare faptul ca ei vor evolua etapa viitoare cu detinatoarea trofeului, FC Cip Deva, formatie ce pare de neoprit in acest sezon. In derby-ul rundei, hunedorenii au trecut lejer "acasa" de viitoarea adversara a jucatorilor antrenati de Petrache Gurguiatu, Municipal Constanta.

Rezultatele complete ale etapei a 8-a:

CSM Focsani - Moldocor Piatra Neamt 7 - 1, FC Cip Deva - Municipal Constanta 7 - 2, Metropolis Bucuresti - Clujana Cluj Napoca 3 - 10, Informatica Timisoara - Energo. Craiova 0 - 11, Quasar Deva - Athletic Bucuresti 5 - 6, United Galati - Cosmos Pitesti 4 - 3. Partida ACS Odorheiu Secuiesc - Poli Timisoara a fost aminata pentru data de 12 noiembrie.

In etapa a 9-a (5 noiembrie) se vor juca meciurile:

Municipal Constanta - CSM FOCSANI, Poli Timisoara - United Galati, Cosmos Pitesti - Metropolis Bucuresti, Clujana Cluj Napoca - FC Cip Deva, Moldocor Piatra Neamt - Quasar Deva, Athletic Bucuresti - Informatica Bucuresti, Energo. Craiova - ACS Odorheiu Secuiesc.


Clasament - 8

1. Cip Deva 7 7 0 0 44-13 21p

2. Energ. Craiova 8 6 1 1 57-22 19p

3. Athletic Bucuresti 7 6 1 0 32-14 19p

4. ACS Od. Secuiesc 7 6 0 1 55-19 18p

5. Municipal Constanta 8 5 1 2 63-35 16p

6. Poli Timisoara 7 3 2 2 26-23 11p

7. CSM Focsani 8 3 1 4 25-31 10p

8. Informatica Timisoara 8 3 1 4 40-51 10p

--------------------------------------------------------------------------------------

9. Clujana Cluj Napoca 8 2 3 3 28-36 9p

10. United Galati 8 1 2 5 19-36 5p

--------------------------------------------------------------------------------------

11. Moldocor Piatra-Neamt 8 1 2 5 19-36 5p

12. Cosmos Pitesti 8 1 1 6 17-42 4p

-------------------------------------------------------------------------------------

13. Metropolis Bucuresti 8 1 1 6 21-69 4p

14. Quasar Deva 8 1 0 7 25-59 3p

Primele opt echipe clasate vor juca un play-off, dupa sistemul 1 cu 8, 2 cu 7, 3 cu 6, 4 cu 5, in trei partide, dupa criteriul 2 din 3.

Echipa clasata pe locul 1 la terminarea play-off-ului va fi declarata campioana, urmind a participa in Cupa UEFA la futsal u locurile 11 si 12 vor juca un baraj de mentinere in prima liga, tur-retur, cu cite o echipa de pe locurile 3 - 4 din Liga a 2-a.

Locurile 13 si 14 vor retrograda direct in Liga a 2-a


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.