Şase medalii pentru Vrancea la naţionalele de copii

26 iun 2013 740 vizualizări
Clubul CSS Adjud a obţinut două medalii de aur şi una de bronz u CS Atletic Adjud are două medalii de aur, iar LPS Focşani una de argint u întrecerile au avut loc pe stadionul “Iolanda Balaş Soter” din capitală

Clubul CSS Adjud a obţinut cinci medalii la întrecerile la care au luat parte aproape 1.300 de sportivi – poza sportivi css Adjud
În aceste zile, la Bucureşti, au loc campionatele naţionale de copii. Întrecerile au loc pe stadionul “Iolanda Balaş Soter” şi adună sportivi din toate colţurile ţării. Aşa cum ne-au obişnuit pană acum, reprezentanţii cluburilor vrancene au avut o evoluţie bună, urcand pe podiumul de premiere. Mario Dobrescu, de la CS Atletic Adjud, este dublu campion naţional la copii 3. Acesta a obţinut două medalii de aur. Sportivul pregătit de Gheorghe Catrinescu a terminat primul la 50 de metri plat cu timpul de 7,65 secunde. În proba de 300 de metri, Dobrescu a sosit primul cu timpul de 48,5 secunde. “Mario Dobrescu şi-a făcut datoria în acest an pentru clubul noastru. A obţinut patru medalii de aur la competiţiile naţionale, lucru foarte important pentru un club tanăr ca al nostru”, ne-a spus profesorul Gheorghe Catrinescu. În proba de aruncare a greutăţii la copii 1, Tudor Mihăeş, de la CSS Adjud s-a clasat pe locul zece cu o aruncare de 9,41 metri. La aruncarea suliţei, tot la copii 1, Marius Stoica – CSS Adjud a obţinut bronzul cu o aruncare de 36,80 metri. La triatlon, adjudeanul George Albu a venit pe poziţia a şasea. Alin Stratulat – CSS Adjud, la aruncarea discului a terminat al noulea cu 21,69 metri. Tot în întrecerile rezervate copiilor 1, Mihai Vasiliu – LPS Focşani, antrenori Gabi şi Gicu Alecsandrescu, a încheiat proba de 200 de metri pe locul 10.
Două medalii de aur la copii 2
Alte două medalii au venit pentru CSS Adjud în întrecerile copiilor 2. Larisa Zglimbea – CSS Adjud a obţinut medalia de aur la suliţă cu 36,66 metri. Adelina Colan, colega sa de club, a venit pe locul cinci. La masculin titlul a revenit celor de la Adjud prin Cătălin Stoica. Acesta a aruncat suliţa la 33,68 metri. Interesant este că învingătoarea probei feminine a reuşit o aruncare mai bună decat caştigătorul probei masculine, lucru care se întamplă foarte rar. Sportivii de la CSS Adjud sunt pregătiţi de antrenorii Camelia şi Ioan Ciortan. “Obiectivele propuse la acest campionat au fost îndeplinite, clubul nostru obţinând în total 5 medalii, două de aur şi trei de bronz şi clasarea altor sportivi  printre primii opt finalişti. Urmează finala Campinatului Naţional de juniori III, tot la Bucureşti, unde sperăm să obţinem cel puţin o medalie”, ne-a spus antrenoarea Camelia Ciortan.  Două atlete vrancene au urcat pe podium la aruncarea greutăţii. Andreea Rotaru – LPS Focşani a luat argintul, iar Larisa Zglimbea bronzul. Distanţa dintre cele două sportive a fost de doar un centimetru, Rotaru aruncand 9.50, iar adjudeanca 9,49. Tot la copii 2, Carmen Trumurică - CSS Adjud a terminat pe locul şapte finala la 60 metri plat, iar ştafeta de la LPS Focşani a venit pe locul 9. În întrecerile copiilor 3, Andreea Dediu – LPS Focşani a terminat a şaptea finala la 50 de metri plat. La oină, Liviu Grecu – CSS Adjud a ocupat locul şase. La întreceri au luat parte 1.276 de sportivi, 712 la feminin şi 564 la masculin de la 127 de cluburi din ţară. Atletismul vrancean a dovedit încă o dată că are sportivi de viitor. (Dan CHIRIAC)