LPS Focşani se bate pentru finala mică cu CS Pantelimon

12 iun 2013 279 vizualizări
Focşănenii puteau ajunge în finala mare, dar au fost dezavantajaţi clar de arbitraj în partida cu Steaua u meciul pentru locul doi în grupă are loc vineri la Bucureşti în compania celor de la CSO Pantelimon u focşănenii au învins ieri cu 22-0 pe CSS Baia Mare

LPS Focşani are o victorie şi o înfrangere în grupa roşie de la turneul final al campionatului naţional de rugby sub 18 ani. Grupa este compusă din CSS Steaua, LPS Focşani, CSM Baia Mare şi CSO Pantelimon. Primul meci al grupei le-a opus LPS Focşani şi pe gazdele acestui turneu, CSA CSS Steaua. La pauză scorul era 14-11 în favoarea “militarilor”, după pauză aceştia reuşind încă 20 de puncte, iar Focşaniul numai 12, tabela la final arătand 34-23. Marcatori pentru LPS Focşani au fost: Constantin (două eseuri), Savin (un eseu) şi Doruş cu o transformare şi două lovituri de pedeapsă. Pentru Steaua au punctat: Şerban, Barceanu, Saramache şi Hancu cate un eseu, Ureche reuşind o singură transformare şi patru lovituri de pedepasă. Ambele echipe au suferit eliminări temporare, Steaua prin Mocanu Marian în minutul 30 pentru greşeli tehnice repetate şi Ciomag Teodor pentru placaj periculos fără balon în minutul 38. LPS Focşani a primit cartonaşul galben pentru greşeli tehnice repetate, Tomozei Iulian în minutul 58. “Am făcut memoriu împotriva arbitrului. Şi-a bătut joc de noi! Am avut două eseuri clare, pe care nu le-a acordat. Ne-a eliminat un jucător care nu a făcut nimic. Trebuia de fapt să mai elimine un stelist. Asta este, ne vom lupta pentru medalia de bronz”, ne-a spus Viorel Ion, managerul echipei focşănene. LPS Focşani a jucat cu următoarea formaţie: Mihăilă, Cabalorta, Budac, Mania, Caloian Emil,  Doruş, Berbece, Constantin, Tătăruş. Tomozei, Darie, Rusu, Ailincăi,  Baisan, Savin. Au mai intrat: Tatu, Boştină, Macovei, Bogdan, Rău, Lechea,  Dumitraşcu. Antrenor este Romică Păun.

Victorie cu bonus pentru LPS Focşani

În al doilea meci al grupei s-au duelat jucătorii de la CSM Baia Mare şi cei de la CSO Pantelimon. CSO Pantelimon a pornit în forţă în prima repriză, marcand în cele 30 de minute de joc 33 de puncte, în timp ce băimărenii au reuşit o lovitură de pedeapsă. Diferenţa de scor de pe tabela a persistat şi în cea de a doua parte a întanirii, scorul final fiind 59-8. Ieri s-au jucat partidele etapei a doua a grupei roşii. LPS Focşani a trecut cu 22-0 de CSS Baia Mare la capătul unui meci dominat cu autoritate. Focşănenii au marcat patru eseuri şi au obţinut şi punctul bonus ofensiv. Cel mai important meci al grupei era cel dintre Steaua şi CSO Pantelimon. Steliştii s-au impus la limită la capătul unui meci foarte echilibrat. Gazdele turneului au marcat un eseu transformat, în timp ce formaţia din Pantelimon a reuşit două lovituri de pedeapsă. După disputarea a două partide din grupe, Steaua are 9 puncte în clasament, fiind urmată de CSO Pantelimon cu 6 puncte şi LPS Focşani 5p. Baia Mare, cu zero puncte, este ieşită din cursa calificării. Steaua este ca şi calificată în finala mare în condiţiile în care va juca în ultima partidă cu CSS Baia Mare. Pentru poziţia a doua în grupă şi accederea în finala mică a campionatului naţional se vor lupta CSO Pantelimon şi LPS Focşani. Focşănenii au doar şansa victoriei pentru a juca pentru locurile 3-4. “Va fi un meci foarte greu, mai ales că avem şi trei jucători accidentaţi. Vom vedea dacă vom reuşi să-i recuperăm pană la ora jocului. Ar fi un rezultat foarte bun dacă am reuşi să jucăm cu medaliile pe masă, în finala mică a campionatului naţional”, ne-a mai spus Viorel Ion. (Dan CHIRIAC)