Juniorii de la CSM Focşani au pierdut amicalul de la Buzău

13 feb 2013 419 vizualizări
CSM Focşani - CSM Rîmnicu Sărat 0-3 (0-2), într-o partidă amicală jucată pe terenul “Cornel Negoescu” din Buzău Echipa CSM Focşani a jucat ieri, la Buzău primul amical din 2013

Focşănenii au întalnit într-o partidă amicală formaţia CSM Rîmnicu Sărat, colega de serie în liga a treia. Partida a început cu o oră mai tarziu decat era programat iniţial. În deschidere a avut loc un amical al echipei gazdă, Gloria Buzău. CSM Focşani a deplasat pentru acest joc numai juniori. Echipa CSM-ului a fost formată doar din tinerii fotbalişti din componenţa lotului. Partida a început cu golul marcat în minutul 3 de ramniceni, prin Lazăr. Atacantul buzoian a profitat de o ieşire tarzie la ofsaid a defensivei focşănene şi a lobat mingea peste portar. CSM a avut două mari ocazii de a egala, dar Stratulat – 30 şi şi Pasăre - 34 au ratat din faţa porţii adverse. O nouă greşeală defensivă a dus la golul de 2-0. Lazăr a pasat în adancime, iar Nica a marcat cu un şut pe langă portarul CSM-ului. Repriza a doua a fost mult mai echilibrată, ambele echipe avand ocazia să majoreze diferenţa pe tabela de marcaj. Dumitriu a ratat de puţin un gol de senzaţie, în minutul 60, iar Nica a trimis în transversală în minutul 85. La ultima fază a meciului, Nica a fructificat din şase metri o nouă incursiune a lui Lazăr şi a dus scorul la 3-0. În acest meci nu a evoluat portarul Trifan, acesta suferind o accidentare la un antrenament. Focşănenii au jucat cu: Ichim – Moisă, Negoiţă, Dascălu, Duca – Şonţu, Săpunaru, Stratulat, Mîndrescu – Pasăre, Forcoş. Au mai intrat: Năstasă, D. Toader, Neagu, Dima, Florea. Fundaşul dreapta Beniamin Moisă, intrand în viziorul echipei Gloria Buzău. Rîmnicenii i-au avut pe teren pe următorii: Toader – Vlaicu, Popa, Frăţilă, Ghiţulescu – Teodorescu, Bodoc, Andrei, Bogoş - Lazăr, Nica. Săptămana viitoare, CSM va lua parte la Memorialul “Costel Negoescu”. Competiţia trebuia să se desfăşoare în aceste zile, dar a fost amanată cu o săptămană. Pentru CSM Focşani va fi primul amical din acest an. “A fost o evoluţie bună, ţinand cont că a fost primul meci din acest an. Copiii s-au mişcat bine în faţa unei echipe cu experienţă”, ne-au spus reprezentanţii echipei focşănene. (Dan CHIRIAC)