Adversarii Romaniei n-au spor

7 feb 2013 458 vizualizări
Turcia a fost umilită de Cehia, iar Ungaria şi Olanda au realizat remize

Adversarele Romaniei în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale n-au strălucit deloc în seara amicalelor. Ungaria a jucat la Belek (provincia Antalya) cu echipa Belarus şi a remizat, scor 1-1. Ungurii au deschis scorul prin Szabics, în minutul 32, slavii reuşind egalarea prin Volodko, în minutul 58. Reamintim că Ungaria este primul adversar din acest an în preliminarii al tricolorilor, meciul urmand a se juca la Budapesta, fără spectatori în 22 martie. Echipa Turciei a fost învinsă fără drept de apel, pe teren propriu, la Manisa, de selecţionata Cehiei, care a stabilit scorul final de 0-2, în prima treime a meciului, prin golurile înscrise de Krejci ('4) şi Lafata ('28).
Olanda, marea favorită a grupei, a terminat la egalitate, 1-1 la Amsterdam, cu Italia. Echipa"Oranje"  a deschis scorul în min. 33 prin Lens, italienii egaland în min. 90^1 prin Verratti. Selecţionerul batav Louis van Gaal nu a fost mulţumit de abordarea din final a  jucătorilor săi: "Le-am cerut jucătorilor să facă presing avansat şi le-a creat mari probleme italienilor. Ei nu au avut ocazii decat în ultimele 20 de minute, atunci cand Cesare Prandelli a schimbat sistemul de joc. Este o lecţie pe care trebuie să o învăţăm. Trebuie să ne adaptăm oricărui sistem al adversarului, trebuie să ştim să păstrăn un rezultat de 1-0 şi să ţinem de minge. Astăzi nu am fost calmi în finalul jocului. Sunt dezamăgit de rezultat, dar sunt satisfăcut de maniera de joc din primele 70 de minute", a spus Van Gaal.
În final, echipa Estoniei a pierdut la limită, 0-1 la Aberdeen, în faţa Scoţiei. Mulgrew a marcat singurul gol al întalnirii în min. 39.
Alte rezultate din partidele amicale: Japonia - Letonia 3-0; Coreea de Sud - Croaţia 0-4; R. Moldova - Kazahstan 1-3; Cipru - Serbia 1-3; Slovenia - Bosnia 0-3; Ucraina - Norvegia 2-0; Albania - Georgia 1-2; Israel - Finlanda 2-1; Spania - Uruguay 3-1. Fabregas ('16), Pedro ('51, '74) / C.Rodriguez ('32); Malta - Irlanda de Nord 0-0; FRI Macedonia - Danemarca 3-0; Anglia - Brazilia 2-1. Rooney ('26), Lampard ('60) / Fred ('49); Grecia - Elveţia 0-0; Islanda - Rusia 0-2; Suedia - Argentina 2-3. Olsson ('17), Elm ('90) / Lustig ('3 - autogol), Agüero ('19), Higuain ('23); Belgia - Slovacia 2-1; Irlanda - Polonia 2-0; Ţara Galilor - Austria 2-1; Franţa - Germania 1-2. Valbuena ('44), Müller ('51), Khedira ('74); Portugalia - Ecuador 2-3 (!). Cr.Ronaldo ('23), Postiga ('60) / Valencia ('3), Pereira ('62 - autogol), Caicedo ('70);