Vise din Teatrul Viselor

6 dec 2012 604 vizualizări
CFR Cluj a reuşit victoria pe "Old Trafford", 1-0 cu Manchester United printr-un supergol marcat de Luis Alberto. Nu a fost suficient, pentru că Galatasaray a caştigat la Braga, iar clujenii vor continua aventura europeană în Liga Europa

Manchester United: de Gea - Jones, Wootton, Smalling, Büttner - Powell ('75 - Maqueda), Cleverley ('45 - Scholes), Giggs ('85 - Fletcher) - Welbeck, Rooney, Hernandez. Antrenor: Alex Ferguson
CFR Cluj: Felgueiras - Pinto, Cadú, Piccolo, Rada - Mureşan, L.Alberto - Sougou ('90^1 - Kapetanos), Rui Pedro ('70 - Aguirregaray), Camora - Bastos ('78 - Maftei). Antrenor: Paulo Sergio.
Arbitru: Daniele Orsato (Italia).
Cartonaşe galbene: Scholes / Cadú, Felgueiras
0-1, min. 55: Luis Alberto, şut puternic de la 18 metri, spre vinclu, mingea a lovit bara şi a intrat în poartă.

CFR Cluj şi-a făcut temele pentru calificarea în optimile Ligii Campionilor şi a reuşit poate cea mai frumoasă victorie din istoria fotbalului romanesc din ultimii ani: 1-0 pe Old Trafford, Teatrul Viselor din Manchester. Din păcate pentru CFR, şi-a făcut temele şi Galatasaray la Braga. Echipa gazdă a condus la pauză cu 1-0 (Mossoró, min. 32), dar după golul marcat de Luis Alberto la Manchester, turcii au fost nevoiţi să apese pe acceleraţie şi au egalat prin  Burak ('58), scor la CFR Cluj era încă în optimi, pană cand Aydîn a înscris golul victoriei ('78).

Nu ştim cum a abordat Braga meciul cu echipa turcă, nu este important, însă pe "Old Trafford", Manchester s-a bătut pentru victorie. CFR a aplicat "partitura Braga" la început, contraatacand tărios dominarea britanicilor. Şi dacă lovitura de cap a lui Welbeck din cornerul lui Ryan Giggs a nimerit alături, CFR a punctat şi ea la capitolul ocazii, prin Sougou ('22) şi Piccolo ('36), finalul reprizei aparţinand gazdelor, care l-au făcut mare (dacă mai era nevoie) pe portarul Mario Felgueiras. O repriză care a demonstrat că diferenţa de trei clase nu este între United şi CFR, ci între atacul echipei engleze şi apărarea acesteia. S-a vorbit că ManUnited a jucat cu rezervele, precum cu Galatasaray. Au lipsit caţiva titulari, e drept, dar cand pe teren au apărut legende ca Ryan Giggs şi Paul Scholes (ca în prima tinereţe), cand în apărare te măsori cu un Rooney neaşteptat de ambiţios şi cu un Chicharito, victoria de la Manchester a clujenilor capătă adevăratele dimensiuni.

După pauză a venit pe dominarea gazdelor torpila lui Luis Alberto, care a pus pe jar tribunele Teatrului Viselor. Nu mai era rost de jucării, Braga conducea, iar CFR s-a lăsat expusă furiei englezilor, Paulo Sergio a făcut schimbări defensive, renunţand la Rui Pedro şi Bastos, iar Felgueiras a ieşit din nou la rampă în faţa neîmpăcatului Rooney. Dar CFR s-a apărat cu ardoare, ca la Stambul şi scorul fixat pe tabelă a rămas neschimbat. Timp de 13 minute din finalul primei reprize, şi alte 23 din cea de-a doua, CFR a visat primăvara Ligii Campionilor. Vise care au rămas doar vise din Teatrul Viselor, spulberate la Braga de Galatasaray

Meciurile din grupele E-G

Grupa E:  Şahtar Doneţk - Juventus Torino 0-1. Kucer ('56 - autogol);  Chelsea - Nordsjælland 6-1. D.Luiz ('38 - penalty), Torres ('45, '56), Cahill ('51), Mata ('63), Oscar ('71) / John ('46). Clasament: 1. Juventus - 12 p; 2. Şahtar - 10 p; 3. Chelsea - 10 p; 4. Nordsjælland - 1 p.
Grupa F: OSC Lille - CF Valencia 0-1. Jonas ('36); Bayern München - BATE Borîsau 4-1. Gomez ('22), Müller ('54), Shakiri ('66), Alaba ('83) / Filipenko ('89). Clasament: 1. Bayern - 13 p; 2. Valencia - 13 p; 3. BATE - 6 p; 4. Lille - 3 p.
Grupa G: Barcelona - Benfica Lisabona 0-0; Celtic Glasgow - Spartak Moscova 2-1. Hooper ('21), Commons ('82 - penalty) / Ari ('40). Clasament: 1. Barcelona - 13 p; 2. Celtic  -10 p; 3. Benfica - 8 p; 4. Spartak - 3 p.