Sport

Voleibalistele, în căutarea unei surprize în Copou

Dan Chiriac
30 nov 2012 649 vizualizări
Penicilina Iaşi - CSM Focşani 2007, în etapa a noua a Diviziei A 2 de volei feminin

Echipa de volei fete CSM Focşani 2007 va disputa azi o nouă partidă în cadrul Diviziei A 2. Fetele pregătite de Marian Rădulescu şi Romina Coman vor da piept cu echipa Penicilina Iaşi. La prima vedere va fi un meci la discreţia gazdelor. Multiplă campioană naţională, echipa ieşeană a ajuns în liga a doua din cauza problemelor financiare. Ieşencele şi-au propus în acest sezon să revină în prima ligă. Focşănencele ocupă în acest moment locul şase în clasament, cu şase puncte acumulate. Gazdele se află pe locul doi în clasament, la trei puncte distanţă de Rapid Bucureşti. Penicilina Iaşi se luptă cu Rapid Bucureşti şi CSM Bucureşti pentru promovarea în prima ligă. Seria ligii a doua de volei este dominată de echipele Rapid Bucureşti, Penicilina Iaşi şi CSM Bucureşti, toate cu obiectivul de a termina campionatul pe podium. Rapid şi Penicilina, două dintre fostele campioane ale Romaniei în anii trecuţi, vor să revină pe prima scenă a voleiului romanesc. În ultimele etape, CSM 2007 a învins cu 3-1 pe CSU Galaţi, pe teren propriu şi cu 3-1, în deplasare, pe Concordia Chiajna, dar a pierdut cu 3-0 meciurile cu Trotuşul Oneşti şi Rapid Bucureşti.

Voleibalistele mai au două meciuri acasă

Voleibalistele au pregătit foarte atent acest joc şi speră să producă o mare surpriză, chiar dacă în tur, pe teren propriu au cedat cu 0-3. Calculele hartiei dau favorită echipa ieşeană care va beneficia la acest joc şi de suportul publicului spectator. CSM Focşani se va baza pe Georgiana Tisianu, Iulia Pintilie, Romina Coman, Mihaela Taşkiran, Alexandra Blaga, Ancuţa Mihăeş, Andra Ciucu, Alexandra Ciucă, Mădălina Mocanu, Mihaela Florescu, Valentina Dragu. După cum se ştie, Adina Sava Samoilă s-a retras şi nu va mai evolua în următorul an pentru echipa focşăneană. Căpitanul echipei focşănene aşteaptă un copil. Împreună cu soţul său, antrenorul şi arbitrul Alin Samoilă, voleibalista şi-a împlinit visul de a fi mamă. Echipa focşăneană va mai avea de disputat în acest an încă două partide. CSM Focşani 2007 va întalni în următoarele două săptămani, pe teren propriu, pe Pro-Volei Botoşani şi pe CSM Bucureşti. (Dan CHIRIAC)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.