Semne bune pentru Serbia

25 nov 2012 270 vizualizări
Echipa naţională de handbal feminin a învins Germania la ea acasă şi arată o formă bună înainte de Europene

Romaniei a învins, sambătă, la Münster, reprezentativa similară a Germaniei, scor 28-25 (11-14), în primul meci amical din cele două programate, în pregătirea pentru turneul final al Campionatului European din Serbia. Tricolorele au debutat excelent în partida cu Germania, conducand cu 2-0 şi 5-2 (min. 9). Patru minute mai tarziu, gazdele au obţinut egalarea, 5-5, iar Wohlbold a adus avantajul pentru prima dată pentru Germania, 8-7 (min. 17). Pană la pauză, Romania nu a găsit antidot, astfel că a ieşit la vestiare cu un dezavantaj de trei goluri, 11-14, Susann Müller fiind performera primei reprize, cu 6 goluri, în timp ce din tabăra tricoloră s-a remarcat Iulia Curea, cu trei.  La reluare, tricolorele au avut o perioadă fastă, în care au preluat conducerea de la 11-15 la 16-15 şi pană la final n-au mai cedat avantajul, arătand o formă bună cu 10 zile înaintea debutului la CE din Serbia.  Au marcat pentru Romania, Aurelia Brădeanu 9, Iulia Curea 7, Oana Manea 4, Crina Pintea 3, Adriana Nechita 2, Melinda Geiger 2 şi Cristina Neagu 1. După cea de-a doua partidă cu Germania, tricolorele vor reveni în ţară, la Arad, de unde vor pleca la Karlovac, pentru meciul-test cu Serbia, din 30 noiembrie. De acolo, reprezentativa se va cantona direct la Vrsac, locul unde vor avea loc partidele oficiale din grupa D.  Naţionala Romaniei va juca la CE din Serbia în grupa D, în ordine, cu Rusia (4 decembrie), Islanda (5 decembrie) şi Muntenegru (7 decembrie).

Performanţă băcăuană

Echipa de handbal masculin Ştiinţa Bacău s-a calificat în grupele Cupei EHF, după ce a întalnit de două ori, pe teren propriu, formaţia israeliană Maccabi Rishon Lezion. Israelienii au fost nevoiţi să joace ambele partide în deplasare, din cauza conflictului armat din faşia Gaza.  În primul meci, băcăuanii antrenaţi de Eleodor Voica, selecţionerul naţionalei, au învins categoric cu 32-22 (15-8), al doilea încheindu-se la egalitate, 22-22 (12-12). Pentru Maccabi au jucat şi handbaliştii romani Iulian Strat (portar) şi Marian Filip (inter stanga). Ştiinţa Bacău s-a calificat în faza grupelor Cupei EHF, care se va derula cu patru grupe a cate patru echipe. Meciurile vor începe în 9 februarie, iar primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală.  Tragerea la sorţi a meciurilor din grupe va avea loc în 6 decembrie, la Belgrad, în timpul CE feminin.