CFR Cluj , la pămant

17 nov 2012 474 vizualizări
Campioana a fost învinsă pe Gruia de Astra Giurgiu, iar Dinamo în varianta Dorinel Munteanu a scăpat victoria la Constanţa

CFR Cluj - Astra Giurgiu 0-2 (0-1). Budescu ('45^1), Ivanovski ('86). La capătul unei reprize dominate teritorial de gazde, dar fără ocazii cu excepţia unei reluări peste poartă a lui Rui Pedro ('6), cei care au intrat la cabine în avantaj au fost giurgiuvenii, la o respingere greşită a apărării clujenii, Budescu reuşind un vinclu din lateral stanga. În partea secundă, tanărul antrenor al Astrei, Valentin Sinescu, a închis perfect culoarele, iar clujenii n-au reuşit mai nimic. Dar în finalul partidei, Budescu s-a transformat în "assister" şi Ivanovski a închis tabela. . În ultimul minut, Rui Pedro a fost atins în careu de Ben Youssef, arbitrul Colţescu a acordat penalty, dar Kapetanos a tras moale, în portarul Lung.
* Petrolul Ploieşti - "U" Cluj 2-0 (1-0). Neag ('9), Grozav ('76). Elevii lui Cosmin Contra au dominat "derbiul DIICOT", cum a fost denumit pe un post de televiziune, tanărul Ionuţ Neag a prelungit cu capul în plasă o centrare cu schepsis a lui Adrian Cristea, iar Bokila a tras pe langă poartă, singur cu Balauru. "Şepcile roşii au ieşit rar pe contraatac, iar un şut al lui Dinu a nimerit bara transversală în min. 38. În repriza secundă, într-o perioadă de dominare clujeană, Gicu Grozav a adus liniştea în tribună.
* Gloria Bistriţa - FC Braşov 1-1 (0-0). Curtuiuş ('61 - penalty) / Machado ('58). Un meci care a reflectat criza în care se află cele două echipe. Mai valoroasă pe ansamblu, echipa oaspete a dominat prima repriză şi a avut mari ocazii de a marca în ultimele minute dinaintea pauzei, prin Păun, Machado şi Viveiros. Gloria s-a trezit în startul primei reprize, iar Curtuiuş a reluat cu capul din şase metri pe langă poartă. Braşovul  a marcat prin Ricardo Machado, dintr-o excelentă centrare a lui Păun, dar Curtuiuş a egalat din penalty. În min. 71, Păun a scos şi el un penalty, dar Lucian Munteanu a şutat slab şi Dolha a respins.  În ultimul minut, portarul braşovean Taborda a fost eliminat.
*CSMS Iaşi - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0 (0-0). Milea ('49). Un meci cu două reprize diferite: prima a fost dominată de nemţeni, care au avut şi ocazii de poartă, au făcut presing şi au ţinut posesia. Imediat după pauză, Milea a marcat la un corner şi ostilităţile s-au schimbat radical. Ieşenii au avut dopingul moral de care aveau nevoie, au atacat furibund ratand şi un penalty în min. 59, cand fundaşul nemţean Barna a jucat mingea cu mana în careu, însă Tincu a nimerit bara din punctul cu var. Ceahlăul a căzut minute bune, revenind doar în final cand a creat probleme apărării ieşene.
*Viitorul Constanţa - Dinamo 1-1 (0-0). Benzar ('71), Ba ('78). O primă repriză relativ echilibrată, cu un plus de ocazii de partea oaspeţilor, Dănciulescu fiind surprinzător de neinspirat. Marea şansă a avut însă Viitorul care a ratat în min. 38 un penalty prin Dică (bară!) , după ce Alibec a fost faultat în careu de fostul său coleg de juniorat, Cosmin Matei. Partea secundă a fost mult mai spectaculoasă, dominată în mare parte de oaspeţi. Însă golul a picat la poarta cealaltă, cand Cătălin Munteanu a pierdut o minge uşoară, iar Romario Benzar a înscris senzaţional de la 25 de metri, sub transvesală. Dinamo cu Dorinel Munteanu a scos, totuşi, remiza, prin rezerva Issa Ba.
Aseară s-a disputat partida Steaua - CS Severin. Astăzi sunt programate meciurile: Pandurii Targu Jiu - Concordia Chiajna (ora 19:00, Digi Sport), Oţelul Galaţi - FC Vaslui (20:00, DolceSport), Rapid - Gaz Metan Mediaş (21:30, DigiSport).
Etapa viitoare (ultima a turului), 23-26 noiembrie: Gaz Metan Mediaş - Petrolul, Concordia Chiajna - Gloria Bistriţa, Dinamo - Oţelul Galaţi (vineri), "U" Cluj - CFR Cluj, Ceahlăul - Rapid (sambătă), Astra Giurgiu - Pandurii (duminică), CS Severin - Viitorul Constanţa, FC Vaslui - CSMS Iaşi, FC Braşov - Steaua (luni).