CFR - Galatasaray 1-3 (0-1) în grupa H a Ligii Campionilor

CFR: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadú, Piccolo, Sepsi ('30 - Bastos) - L.Alberto - Sougou, Mureşan Godemeche ('46 - Bjelanovic), Camora - Kapetanos ('75 - Valente). Antrenor: Paulo Sergio.

Galatasaray : Muslera - Eboué, Nounkeu, Cris, Riera - Altîntop ('90 - Semih), Kurtuluş ('88 -Sabri), Inan, Emre Çolak- Yilmaz, Bülüt ('74 - Amrabat). Antrenor: Fatih Terim.

Arbitru: William Collum (Scoţia).

Cartonaşe galbene: Riera, Altîntop

0-1, min. 18: Yilmaz, înscrie din centrul careului cu capul, peste Felgueiras, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Altîntop.

1-1, min.53: o acţiune legată a CFR se încheie cu o pasă filtrantă a lui Bastos şi finalizarea lui Sougou la colţul lung, după ce mingea a atins stalpul.

1-2, min. 61: lanţ de gafe în apărarea clujeană, Altîntop centrează spre Yilmaz, care trimite din şase metri, cu latul, în poartă.

1-3, min. 73: Yilmaz pătrunde în viteză pe flancul drept şi şutează pe langă Felgueiras.

Cu o formulă defensivă (trei mijlocaşi de profil), antrenorul CFR Cluj, Paulo Sergio şi-a dezvăluit uşor intenţiile în materie de ofensivă: angajări frontale ale varful Kapetanos. Grecul s-a aflat de trei ori în poziţie favorabilă în primele minute, odată a ratat preluarea, a doua oară (după o pasă măiastră a lui Luis Alberto), portarul Galatei i-a închis unghiul, şi a treia oară, după o gafă a portarului Cris, a fost blocat din nou de Muslera. Aceste situaţii izolate nu au putut ascunde adevărul: turcii au pus stăpanire pe joc, pasand îndelung şi căutand centrări în careu, cu predilecţie de pe dreapta, în vederea golului. Şi după ce Emre Çolak a ratat de puţin, Yilmaz, autorul golului egalizator de la Istanbul, a marcat în poarta lui Felgueiras. Din acel moment, turcii şi-au mai rărit atacurile, rămanand din abordarea iniţială doar posesia şi presingul în jumătatea adversă. CFR nu a putut depăşi şocul deschiderii scorului, astfel că restul reprizei a fost foarte sărac în acţiuni periculoase, chiar dacă un moment nefericit (accidentarea lui Sepsi) l-a adus în teren pe Rafael Bastos.

După pauză, Paulo Sergio a umblat la sistem, sacrificand un închizător pentru a aduce în joc al doilea varf, sarbul Bjelanovic. Şi jocul CFR s-a schimbat, în combinaţii care au dezechilibrat apărarea turcă (totuşi, vulnerabilă) şi dacă în primul minut al reprizei, Bjelanovic a trimis cu capul de puţin peste poartă, la un corner, eroii de la Basel şi Braga, Bastos, respectiv, Sougou, au adus egalarea, care i-a obligat pe turci să reia atacurile. Deşi, spre deosebire de prima repriză, CFR a replicat corespunzător, minunea n-a durat decat un sfert de oră, mai exact pană la egalarea obţinută de "piaza rea", Burak Yilmaz. Un gol care a ucis pentru a doua oară echipa de pe Gruia.  A fost salvată în min. 66, de Felgueiras, cu o intervenţie uluitoare în faţa lui Yilmaz, după ce Mureşan a pierdut o minge în faţa lui Altîntop. Dar n-a mai durat mult şi Yilmaz a închis meciul, după ce Mureşan a mai comis-o odată. În final, Sougou n-a putut fructifica, din apropiere, o pasă a lui Valente, dar golul, oricum, n-ar fi schimbat mare lucru. Şi Yilmaz a mai avut o pătrundere pe Bulevardul Ivo Pinto, dar Felgueiras a fost la post.

Salvaţi de diavoli

Braga - Manchester United 1-3. Azvarlită, la un moment dat pe ultimul loc al grupei, cu şanse minime de a mai spera la primăvara Ligii Campionilor, CFR a primit o veste bună de la Braga, unde s-a disputat meciul Sporting Braga - Manchester United, care s-a terminat după cel de la Cluj, din cauza unei defecţiuni la instalaţia de nocturnă care a întrerupt jocul timp de 10 minute. La întrerupere, Braga conducea cu 1-0, după un penalty transformat de Alan ('49), însă lumina reînviată a inspirat "diavolii" lui sir Alex Ferguson, şi Manchester a înscris trei goluri în final: van Persie ('81), Rooney ('84 - penalty), Hernandez ('90).