Etapa surprizelor

21 oct 2012 579 vizualizări
Inainte de confruntarea de luni, Dinamo şi Rapid s-au făcut de ras pe terenurile proprii

Ceahlăul Piatra Neamţ - Gaz Metan Mediaş 2-1 (1-0). Ichim ('4), Golubovic ('59) / Eric ('53). Nemţenii au avut şansa unei deschideri rapide a scorului dintr-un corner, dar jocul s-a echilibrat de medieşeni, cu Bawab şi Eric în prim plan, dar şi cu Astafei, în sens negativ, care a ratat o egalare aproape sigură în min. 33. După ce Bawab a ratat singur cu portarul, Eric l-a executat pe Miron, dar Bawab n-a putut să-şi aducă echipa în avantaj, tot din faţa portarului. Salvarea Ceahlăului a venit de la fundaşul bistriţean Frăsinescu, care a făcut un henţ în careu şi Golubovic a ratat pălitura de osandă. Antrenorul nemţean Costel Enache a fost eliminat din min. 38.
* Dinamo - Gloria Bistriţa 1-2 (1-2). Matei ('42) / Bragança ('28), Predescu ('40). Dinamo a început atacand, însă Gloria a făcut ravagii pe benzi, în faţa unei apărări vraişte. Portarul Naumovski a pierdut o minge caraghioasă în faţa lui Bragança, a driblat trei "caini de pază" şi a deschis scorul. Ca replică, Dinamo a cerut vreo trei penaltiuri (unul dintre ele a fost foarte clar), iar Bistriţa şi-a văzut de treabă, cu Bragança pe post de pasator la golul lui Predescu. Pană la pauză, gazdele au înscris un gol prin Cosmin Matei, care a reluat în plasă după ce Dolha respinsese şutul lui Alexe. În min. 77, Dinamo a obţinut mult-visatul penalty (mai puţin clar decat toate cele cerute pană atunci), dar Dolha i-a citit colţul lui Dănciulescu.
* Rapid - FC Braşov 1-2 (0-2). Iljoski ('87) / Buga ('38), Cr. Ionescu ('45^1). Gazdele s-au avantat în atac de la început şi păreau că se vor impune la scor. Şi dacă n-au înscris în primul sfert de oră, rapidiştii s-au tăiat, oaspeţii "furandu-le" posesia. Astfel că echipa lui Cîrţu s-a prezentat pe finalul reprizei destul de des în careul lui Peçanha, cu fiul risipitor Buga pe post de marcator şi apoi, pasator decisiv. În repriza secundă Rapidul a atacat atat de insistent şi atat de haotic, încat marile ocazii au aparţinut tot braşovenilor. În ultimele minute, Iljoski a mai adus o speranţă gazdelor. Una zadarnică!
* Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 2-1 (0-0). Pena ('57 - penalty), Inkango ('90^7) / Fatai ('51). Fotbaliştii gălăţeni au obţinut cea de-a doua victorie din campionat şi prima pe teren propriu, dar cele mai mari ocazii au aparţinut oaspeţilor, printre acestea fiind şi o bară a lui Fatai. Ca urmare, nimeni nu s-a mirat cand Kehinde Fatai a deschis scorul, lansat de excelentul Tembo. Egalarea a survenit dintr-un penalty acordat la un contact în careu între Giurgiu şi Găman. În ultimele minute, portarul Astrei, Silviu Lung s-a accidentat, iar rezerva Kello a prins o minge centrată de Paraschiv, însă a scăpat-o din maini, iar Inkango a împins-o în plasă aducand victoria gazdelor!
* Petrolul Ploieşti - CS Turnu Severin 1-0 (0-0). Bokila ('55). Într-o atmosferă sărbătorească (ploieştenii au sărbătorit 46 de ani de la o victorie antologică a favoriţilor, cu FC Livepool), găzarii s-au chinuit enorm cu lanterna clasamentului. Golul victoriei a fost adus de un jucător introdus la pauză de Mircea Rednic, Bokila, care a fructificat centrarea lui Opriţa. Severinenii au obţinut un penalty în min. 67: fundaşul Yamissi l-a faultat în careu pe Thomas, însă acesta din urmă a luat balonul în maini şi n-a vrut să-l cedeze, deşi la vestiar se hotărase ca altcineva să execute penaltiurile. Antrenorul Nicolo Napoli l-a schimbat pe francez, iar Bornescu a apărat şutul slab trimis de Moutinho!. În continuare, ploieştenii au ţinut de rezultat pană la capătul meciului.
Etapa viitoare (26-29 octombrie): "U" Cluj - Oţelul, FC Braşov - Petrolul, Astra - CSMS Iaşi (vineri), CS Severin - CFR Cluj, Concordia - Rapid, Ceahlăul - Dinamo (sambătă), Gaz Metan - FC Vaslui, Steaua - Gloria Bistriţa (duminică), Viitorul - Pandurii (luni).