Înfrangere după o săptămană agitată

5 oct 2012 488 vizualizări
CSM Focşani - Eolica Baia 1-2 (0-2) şi Young Stars Panciu - Petrotub Roman 0-2 (0-0), în etapa a şasea a ligii a treia de fotbal. Pe fondul lipsei de pregătire, formaţiile vrancene au cedat pe terenul propriu plătit scump

Cele două echipe vrancene din liga a treia au pierdut partidele disputate aseară în cadrul etapei a şasea. Vrancenii nu au reuşit să facă o figură deosebită, după ce nu s-au antrenat toată săptămana pe fondul problemelor de la echipe. Dacă jucătorii de la Panciu nu şi-au primit salariile de trei luni, cei de la Focşani nu au avut unde să se antreneze, în condiţiile în care ora de antrenament costă 200 de lei. De altfel, pentru meciul de ieri s-a perceput o taxă de 1.500 de lei, ca urmare a ultimei decizii a Consiliului Local Focşani. Pe Stadionul Milcovul CSM Focşani a început ezitant şi, după două ratări la poarta lui Trifan, jucătorul tulcenilor Ştefan Ciobanu a marcat în minutul 20 pe contraatac. Jucătorul şi-a arătat valoarea pe tot parcursul partidei, acesta evoluand anul trecut în Liga I la Voinţa Sibiu. Ştefan a fost concediat de gruparera sibiană după ce a fost acuzat că a fost implicat în trucarea unor meciuri în cantonamentul din Antalia în favoarea unor pariori sportivi. Golul doi al tulcenilor a venit în ultimul minut al primei reprize cand Lupu a scăpat singur de la limita ofsaidului şi a marcat în poarta lui Trifan. Repriza a doua a aparţinut focşănenilor care au ratat prin Florea în minutul 54 şi au marcat golul de onoare prin Stratulat în minutul 80. CSM Focşani a jucat cu: Trifan - Suvac, Negoiţă, Crăciun, Nistoroiu - Săpunaru, Bucătaru, Şonţu, Mandrescu - Milea, Ştefan. Au mai intrat Stratulat, Florea şi D. Toader. oaspeţii au evoluat cu: Popa, Şuta, Zenea, Petre, Nazaru, Ţarălungă, Uzun, Bănică, Lupu, Dragu şi Ciobanu. Young Stars Panciu a pierdut meciul cu Petrotub Roman, deşi a avut ocazia să deschidă scorul în minutul 20. Atacantul Ionuţ Radu a executat peste poartă o lovitură de la 11 m. Soarta meciului s-a decis în actul secund, cand portarul titular al păncenilor, Gabriel Lazăr, s-a accidentat. Ambulanţa a intervenit, iar meciul a fost întrerupt timp de 10 minute. Portarul de rezervă, Bunghez, a primit două goluri. Panciu a jucat cu: Lazăr - Voinea, Beşa, Ov. Radu, Mihai - B. Stoian, Gălăţeanu, Bîra, Menghia - Predoiu, Radu. (Dan CHIRIAC)