Show în trei oameni

23 sep 2012 537 vizualizări
brigada de arbitri condusă de Teodor Crăciunescu s-a aflat în prim planul partidei "U" Cluj

- Dinamo * toate golurile meciului au fost eronat acordate
* Concordia Chiajna - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1 (1-1). Ichim ('45 - autogol), Purece ('58) / Cazan ('44). Echipa antrenată de Ilie Stan a caştigat un meci considerat dificil pe teren propriu. După 38 de minute anoste, nemţeanul Ichim a fost aproape de deschiderea scorului, a reuşit acelaşi lucru după patru minute, dar pentru adversar, el deviind nefericit în proprie poartă o centrare din lovitură liberă executată de Ghionea. Imediat, însă Ceahlăul a egalat prin fundaşul Cazan, după centrarea lui Margine. În partea a doua, nemţenii au devenit mai activi, dar Chiajna a marcat dintr-o centrare a lui Purece, care s-a nimerit să fie gol. Din minutul 75, Concordia a jucat în zece, Creţu primind două cartonaşe galbene într-un minut. De remarcat faptul că, antrenorul Ceahlăului, Costel Enache, a remarcat că unul dintre arbitrii asistenţi a fost agresat în pauză de Ghionea, dar nu s-a luat nicio măsură.
*Gloria Bistriţa - Petrolul 1-1 (0-1). Laio ('81) / Cristescu ('6). După explozivul joc cu Pandurii, Rednic a jucat italieneşte partida de la Bistriţa, fiind ajutat şi prind deschiderea scorului rapidă, cu un "cap" al lui Cristescu, din centrarea exactă a lui Achim. Cu caţiva jucători esenţiali ţinuţi pe bancă (Hamza, Boudjemaa, Cristea), Petrolul nu şi-a mai creat decat o singură ocazie pană la pauză, prin Opriţa, în timp ce Bistriţa a evoluat anesteziată de valoarea echipei adverse. Echipa lui Nae Manea a fost mai insistentă după pauză, a ratat prin Zairi şi Curtuiuş, dar tot Petrolul a fost stăpana jocului. Numai că jocul economic uneori costă şi noul intrat Laio a fructificat centrarea lui Anton, cu o lovitura de cap bine plasată. Şi Petrolul n-a reuşit s-o mai dreagă.
* CS Turnu Severin - Oţelul Galaţi 1-1 (1-1). Thomas ('45^1) / Punosevac ('20). Un meci ca între amăraţi, fiindcă aşa a ajuns şi campioana Romaniei după doi ani. Dacă în prima parte, gălăţenii au ratat de cateva ori clarificarea meciului, fotbaliştii din Mehedinţi au fost mai activi în partea secundă, portarul gălăţean Brăneţ avand un rol important în conservarea remizei.
* "U" Cluj - Dinamo 1-2 (1-1). Dinu ('8 - penalty) / Dănciulescu ('23 - penalty), Curtean ('62). Se poate spune că victoria dinamoviştilor a fost una meritată, însă meciul a fost făcut praf de brigada condusă de Teo Crăciunescu, absolut toate golurile partidei fiind înscrise în condiţii neregulamentare! Două lovituri de pedeapsă acordate la căderi spectaculoase (Dinu, pentru gazde; Dănciulescu pentru oaspeţi), iar reuşita lui Curtean a venit dintr-o pasă a lui Nica, aflat într-un ofsaid cat toate zilele, nesemnalizat de asistentul Sebastian Stoianov. Şi au mai fost şi alte greşeli ale arbitrului. Clujul a fost lovit din plin de neglijenţa tuşierului, dar a avut o ocazie monumentală de egalare, cand Dinu a ratat din apropiere, după ce a interceptat o pasă trimisă de Boubacar spre portarul Naumovski.
Aseară s-au mai disputat partidele FC Braşov - FC Vaslui şi Pandurii Targu Jiu - CFR Cluj.
Ultimele două partide se dispută astăzi: Viitorul Constanţa - CSMS Iaşi (ora 18:00, DigiSport) şi Steaua - Rapid (20:30, Antena 1 şi DolceSport)
Etapa viitoare (29 septembrie - 1 octombrie): Gaz Metan Mediaş - "U" Cluj,  CFR Cluj - Gloria Bistriţa, FC Vaslui - Concordia Chiajna (sambătă), Oţelul Galaţi - FC Braşov, CSMS Iaşi - CS Turnu Severin, Rapid - Viitorul Constanţa, Petrolul - Steaua (duminică), Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Giurgiu, Dinamo - Pandurii Targu Jiu (luni).