Braga s-a acrit, şampania a venit!

20 sep 2012 337 vizualizări
Sporting Braga - CFR Cluj 0-2 (0-2) în debutul grupei H a Ligii Campionilor * reuşitele lui Rafael Bastos, paradele lui Mario Felgueiras şi inteligenţa antrenorului Andone au decis rezultatul

Braga: Beto - Salino ('72 - Paulo César), Coelho, Vinicius, Ismaily  - Custodio, Viana ('64 - Zé Luis) - Alan ('46 - Barbosa), R.Micael, Mossoro - Eder Antrenor: José Peseiro.
CFR: Felgueiras - I.Pinto, Cadú, Rada, Camora - Mureşan, L.Alberto ('65 - Godemèche) - Sougou ('46 - Aguirregaray), Bastos ('79 - Rui Pedro), Sepsi - Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.
Arbitru: Peter Rasmussen (Danemarca).
Cartonaşe galbene: Barbosa / Felgueiras, Bastos
0-1, min. 19: Sougou scapă pe partea stangă, pasează central spre Bastos care îl învinge pe Beto
0-2, min. 34: Bastos pătrunde în dribling şi şutează peste portar, din colţul
Campioana Romaniei, CFR Cluj, a făcut o primă repriză de senzaţie la Braga, deşi nu a semănat cu cea de-a doua a partidei de la Basel, diferenţa fiind dată de valoarea adversarului. Este drept, jocul gazdelor n-a prea excelat prin luciditatea construcţiei, însă au jucători care pot oricand face diferenţa. Lusitanii au dominat prima parte a meciului, dar stoperii şi închizătorii au închis culoarele, pericolul venind de pe părţile laterale. Astfel încat, cu toată posesia lor, gazdele n-au avut nicio ocazie de poartă în primele 15 minute. Primul şut cu adevărat periculos a aparţinut lui Kapetanos, de la peste 20 de metri, de puţin pe langă poartă, tot CFR a avut şi primul corner şi tot clujenii au deschis scorul printr-un contraatac letal Sougou - Bastos. Însă golul lui Bastos, binecunoscut de apărătorii portughezi, a trezit formaţia gazdă. Au urmat momente magice ale portarului Felgueiras (şi el, fost jucător la Braga), providenţial la "călcaiul" Eder şi la şuturile de la distanţă ale lui Eder şi Viana. Golul lui Rafael Bastos a fost precedat cu două minute de o ratare gigantică a lui Kapetanos: grecul a scăpat spre poartă, l-a driblat pe Vinicius şi a şutat de puţin pe langă poartă. Pană la pauză, jocul a devenit haotic şi, în afara accidentării lui Sougou (care n-a mai intrat după pauză), nu s-a întamplat mare lucru.
În startul reprizei secunde, "furia bragança" a căpătat un nou avant, iar Felgueiras şi-a depus candidatura la tiltul de VIP, deţinut pană atunci de Bastos. Fostul braşovean a scos două mingi de pe linia porţii, a avut magnet la şutul lui Ismaily, iar cand mingea n-a ajuns la el, centrările înalte fiind rezolvate de Rada şi Cadú. Pană la final, numărul intervenţiilor salutare ale lui Felgueiras a crescut la 20 (!), iar Kapetanos (neinspirat în acest meci) a avut 3-0 în picior şi în cap. Concluzionand, CFR Cluj a obţinut una dintre cele mai frumoase victorii din istoria participării romaneşti în Liga Campionilor, artizanii fiind Bastos, Felgueiras şi - nu în ultimul rand - antrenorul Ioan Andone, care a citit perfect jocul lui José Peseiro, alternand jocul apărare-contraatac cu momente de posesie.
În celălalt meci al grupei H, Manchester United a învins, pe "Old Trafford", doar cu 1-0 pe Galatasaray, prin golul marcat de Michael Carrick ('7), dar Nani a ratat un penalty în min. 52. Deşi clasamentele după prima rundă nu sunt relevante, cel al grupei H este bun de pus în ramă: CFR este lider înaintea "diavolilor" din Manchester!
Rezultatele  din celelalte grupe
Grupa E: Şahtar Doneţk - FC Nordsjælland 2-0. Mhitarian ('44, '76); Chelsea - Juventus Torino 2-2. Oscar ('31, '33) / Vidal ('38), Quagliarella ('81)
Grupa F: OSC Lille  - BATE Borîsau 1-3. Chedjou ('60) / Volodko ('6), Razdionau ('20), Olehnovici ('43); Bayern München - Valencia 2-1. Schweinsteiger ('38), Kroos ('76). Rami (V) a fost eliminat în min. 90;
Grupa G: FC Barcelona - Spartak Moscova 3-2. Tello ('14), Messi ('72, '80) / Alves ('29 - autogol), Romulo ('58); Celtic Glasgow - Benfica Lisabona 0-0.