Victorie la scor de neprezentare la posibilul meci de adio pe stadionul “Milcovul”

7 sep 2012 694 vizualizări
CSM Focşani - Rapid Feteşti 3-0 (2-0) şi Young Stars Panciu - Aerostar Bacău 2-0 (1-0), în etapa a doua a ligii a treia

Fotbaliştii focşăneni au jucat cu multă ambiţie partida disputată aseară în compania echipei Rapid Feteşti şi s-au impus cu scorul de 3-0. Meciul ar putea fi ultimul disputat pe teren propriu, după cum a anunţat preşedintele CSM Focşani, Dan Dumitru. Echipa focşăneană a reuşit probabil cel mai bun meci din ultimii trei ani. Ocaziile s-au succedat la poarta ialomiţenilor, iar atacanţii focşăneni au tras la poartă cat au făcut-o în tot returul campionatului trecut. Toader a dat tonul şi a trimis două ghiulele din lovitură liberă. După a doua, portarul Gîndac a respins în faţă, iar Milea a marcat cu un şut plasat (25). Golul doi a fost reuşit de Crăciun în minutul 43, cu un şut din interiorul careului. Şonţu, scăpat singur cu portarul, şi Suvac au ratat alte două ocazii în prima repriză. După reluare, iniţiativa a aparţinut tot gazdelor. Eugen Ştefan a dus scorul la 3-0, în minutul 70. Tot Ştefan a ratat din faţa porţii adverse, suţand aiurea deşi portarul era culcat. CSM Focşani a jucat cu: Trifan – Suvac, Crăciun, Toader, Nistoroiu – Săpunaru, Şonţu, Bucătaru, Dumitriu – Milea, Ştefan. Au mai intrat: Mîndrescu, Florea, Statulat, D. Toader. Oaspeţii au replicat cu: Gîndac – Marcu, Ghiţă, Blăniţă, Eracai – Ştefan, Nedelea, Ivan, Banoti – Stanciu, Pena.

“Le ofer un cadou”

La finalul partidei, preşedintele CSM Focşani, Dan Dumitru, a susţinut o conferinţă de presă, în care a arătat că echipa este în pragul desfiinţării. “Nu am jucat acest meci pentru că am vrut să arat ceva. Prin disputarea partidei, am scăpat de interdiciţia de a promova timp de trei ani şi astfel, la anul, CSM se poate înscrie în liga a patra, cu drept de promovare. Ne vom prezenta şi la partida de la Titu, din etapa următoare, iar după aceea, dacă nu se va întampla nimic, vom anunţa Federaţia că ne retragem. Cheltuielile de organizare sunt foarte mari, circa 45 de milioane de lei vechi. Acum, consilierii locali vor să pună chirie 3.000 de lei pentru fiecare meci acasă disputat de CSM Focşani. Acest lucru înseamnă, practic, desfiinţarea. Îi invit pe consilierii locali şi pe domnul Vrabie să preia echipa, fără Dan Dumitru. Singura posibilitate în acest an pentru a continua activitatea este diviziunea clubului. E practic un cadou pe care îl ofer, cu 20 de jucători şi dreptul de participare în liga a treia”, a precizat Dan Dumitru.

Panciu a bătut Aerostarul

Young Stars Panciu a caştigat partida jucată ieri pe teren propriu cu Aerostar Bacău. Păncenii s-au impus cu 2-0 (1-0), după golurile marcate de Menghia. Elevii lui Dănuţ Bolocan au dominat clar jocul. “Dacă era 3-0 la pauză nu era mult. Am prins o repriză foarte bună. Am ratat ocazii multe, am avut şi bară. După pauză au echilibrat jocul, dar ocaziile clare tot nouă ne-au aparţinut”, ne-a spus antrenorul Dănuţ Bolocan. Panciu a jucat cu: Lazăr -  Voinea, Beşa, o. Radu, Mihai – B. Stoian,  Bîra, Cioran, Gălăţeanu – Menghia, Predoiu. Au mai intrat: I. Radu, Corbea, M.  Stoian. (Dan CHIRIAC)