După dezastru se caută soluţii salvatoare!

9 aug 2012 880 vizualizări
Luni, reprezentanţii clubului CSM Focşani se vor întalni cu primarul Decebal Bacinschi pentru a stabili soarta fotbalului u antrenorul Toma se plange că are probleme pe banda dreaptă, dar şi cu jucătorii sub 21 de ani

Fotbalul focşănean este la un pas de colaps, deşi mult timp, autorităţile locale s-au lăudat că vor face o echipă competitivă la Focşani. Situaţia grea de la nivelul echipei şi-a pus amprenta şi pe evoluţia din amicalul de miercuri seara cu divizionara secundă Dunărea Galaţi, pierdut cu scorul de 6-1. Deşi diferenţa de valoare a fost evidentă, iar victoria oaspeţilor nu poate fi pusă la îndoială, scorul final este prea mare faţă de realitatea din teren. Focşănenii s-au trezit abia după ce scorul a fost 4-0 pentru oaspeţi. Primul gol al meciului a venit în minutul 5, Enache marcand după o fază în care focşănenii au acuzat un fault în atac. Apoi, Enache a mai punctat de două ori în minutele 6 şi 12, iar Cristescu a trimis un trasor în poarta lui Borş, în minutul 8. Gălăţenii s-au distanţat la 5-0 în minutul 26, după reuşita lui Chelaru. Antrenorul Adrian Toma l-a schimbat pe fundaşul Alupei cu Suvac, iar partea dreaptă a devenit mai sigură. Oaspeţii, pregătiţi de fostul jucător al Oţelului, Eugen Baştină, au dominat clar prima repriză, încheiată cu golul lui Bucătaru din minutul 41. Mijlocaşul focşănean a transformat un penalty. Scorul final a fost stabilit în minutul 70 de Drăgan. CSM a jucat cu: Borş - Alupei, Negoiţă, Gurguiatu, Stanciu – Săpunaru, Bucătaru, Şonţu, Dumitriu – Milea, Pasăre. Au mai intrat: Suvac, Mîndrescu, Stratulat, Ştefan, Toader, Crăciun, Nistoroiu, D. Toader, Forcoş, Florea şi Corhană. Dunărea a replicat cu: Comăneacu – Radu, Căldăraru, Hristian, Ghiocel – Cristescu, Cucu, Chiriac, Petrescu – Enache, Chelaru. A mai intrat: Drăgan

Luni ziua decisivă pentru fotbalul focşănean

Luni va fi ziua decisivă pentru fotbalul focşănean. Oficialii primăriei se vor întalni cu reprezentanţii echipei, urmand a se stabili în ce condiţii va continua activitatea fotbalistică la Focşani. Dacă se vor găsi soluţii de finanţare, echipa se va pregăti pentru a debuta pe 31 august în campionat. Antrenorul Adrian Toma a ţinut să aprecieze faptul că jucătorii au înţeles situaţia şi au acceptat să se prezinte în continuare la antrenamente şi la partidele de pregătire. Tehnicianul a ţinut să facă şi o scurtă consideraţie faţă de partida cu Dunărea Galaţi. “Am făcut o repriză foarte slabă, ce nu reflectă  neaparat situaţia fotbalui. Însă combinat şi cu greşelile personale au dus la un dezastru. Lipsa lui Ciornei, plecat la Panciu, şi a lui Nistoroiu, accidentat, ne-au făcut să-i introducem pe dreapta pe Alupei, un copil de 17 ani, care nu joacă pe acest post. Din păcate în acest moment nu avem soluţii pentru partea dreaptă. În repriza a doua am echilibrat jocul, deşi am jucat cu o echipă mai bună. Se vede diferenţa între liga a doua şi a treia. Deşi scorul e dur, asta e diferenţă între echipe în acest moment”, ne-a spus Adrian Toma. Tehnicianul este îngandurat şi pentru faptul că nu are jucători sub 21 ani decat în compartimentul de mijloc. “Trebuie să jucăm cu trei fotbalişti mai mici de 21 de ani, iar noi îi avem doar în compartimentul de mijloc. Vom vedea cum vom rezolva această problemă şi ce soluţii vom găsi pe banda dreaptă”, ne-a mai spus Toma. Sambătă, CSM Focşani va juca pe teren propriu cu Oţelul 2 Galaţi un nou meci amical. Partida va începe la orele 10.30. (Dan CHIRIAC)