Kiev: Anglia – Italia 0-0, 2-4 după lovituri de departajare

25 iun 2012 857 vizualizări
La Euro, nu caştigă Chelsea!

După o repriză frumoasă, englezii s-au cantonat în apărare precum deţinătoarea Ligii Campionilor şi au pierdut la lovituri de departajare, prin ratările celor doi Ashley: Young şi Cole
Anglia: 1. Hart – 2. Johnson, 6. Terry, 15. Lescott, 3. Cole –16. Milner (’60 – 7. Walcott), 4. Gerrard (cpt), 17. Parker (’94 – 8. Henderson), 11. Young - 10. Rooney– 22. Welbeck (’60 – 9. Carroll). Antrenor: Roy Hodgson.

Italia: 1. Buffon (cpt) – 7. Abate (‘90^1 – 2. Maggio), 15. Barzagli, 19. Bonucci, 6. Balzaretti– 8. Marchisio, 10. Pirlo, 18. Montolivo, 16. De Rossi (’80 – 23. Nocerini)  - 9. Balotelli, 10. Cassano (’78 – 22. Diamanti). Antrenor: Cesare Prandelli.Arbitru: Pedro Proença (Portugalia).

Cartonaşe galbene: Barzagli, Maggio

Orizontul de aşteptare era imens în privinţa ultimelor două sferturi ale Euro 2012, dar după cel de sambătă s-a redus simţitor. Însă Anglia şi Italia au demonstrat, măcar timp de 45 de minute, cum arată fotbalul generos. Primele minute au aparţinut Italiei: combinaţii în viteză în preajma careului advers, cu încercări de a surprinde vigilenţa lui Joe Hart. Şi aproape că au reuşit în min. 3, cand, la capătul unei asemenea combinaţii, mingea trimisă năprasnic spre vinclu de Daniele de Rossi a zgalţait bara. Şut care n-a afectat numai bara, ci şi echipa Angliei, care a trecut la treabă, cu străvechiul ei “Kick And Run” în variantă modernă. N-au trecut decat două minute şi Buffon s-a întrebuinţat serios pentru a scoate un şut al lui Johnson. În minutul 14, Rooney a plonjat dintre fundaşii englezi, dar lovitura sa de cap n-a nimerit ţinta. Balanţa nu s-a înclinat în favoarea Angliei, perioadele de dominare schimbandu-se destul de des. De pildă, în minutul 25, Pirlo a găsit o verticalizare de 40 metri pentru Balotelli, dar singurul italian de culoare s-a balbait în faţa lui Terry, iar mai tarziu Hart a respins disperat o torpilă a lui Cassano, neinspirat pană atunci. Iar între cele două ocazii, Welbeck n-a reuşit să  fructifice centrarea de manual a lui Rooney. Şirul fazelor fierbinţi din prima repriză s-a încheiat cu o nouă ocazie irosită de Balotelli, care a tras în înaltul cerului dintr-o centrare cu capul semnată Cassano (’43). O repriză pentru toate gusturile (ofensiv, defensiv, tacticizat, uneori chiar şi tiki-taka) s-a încheiat fără gol. N-a fost, din păcate, cazul şi după pauză.
În startul părţii secunde s-a consemnat o intensificare a atacurilor italiene, soldată cu cateva mari ocazii (’48 – De Rossi, pe langă, din 6 metri; ’52 – Balotelli l-a ţintit pe Hart, mingea a revenit la Montolivo, care a tras pe langă poartă; ’59 – acelaşi Balotelli, încercare de foarfecă pe spate), toate pe un fond de oboseală a apărătorilor englezi, cu excepţia lui Terry (“tăticul” lui Balotelli). Cu toate acestea, Hodgson a mutat ofensiv, cu Walcott şi Carroll, în amintirea magnificei reprize cu Suedia. Finalul meciului nu a mai fost atat de spectaculos, englezii s-au retras în apărare, în timp ce italienii dominau steril, fără să pericliteze cazemata lui Hart, ajungand apoi să plagieze tiki-taka spaniolă. După minute bune fără ocazii de gol a apărut imensa şansă a lui Nocerino (’89), Glen Johnson fiind salvatorul Angliei, iar în ultimele secunde ale celor 90 de minute, Rooney a ratat din foarfecă pe spate.
În prelungiri, Italia forţează, iar Anglia joacă precum... Chelsea. Ocaziile aparţin, firesc “squadrei”, cu nou-intratul Diamanti în prim plan: o bară, o reluare pe langă poartă din 8 metri şi o centrare pentru golul (anulat corect pentru ofsaid) lui Nocerino. S-a ajuns la lovituri de departajare între Anglia şi Italia: 0-1, Balotelli; 1-1, Gerrard (pe langă Buffon); ratare Montolivo (pe langă!); 2-1, Rooney; 2-2, Pirlo (scăriţă peste portarul în plonjon); ratare Young (şut în transversală); 2-3, Nocerino; ratare Cole (apără Buffon); 2-4, Diamanti. Soarta a ţinut cu echipa pozitivă.