Pagae de neînvins

24 iun 2012 1206 vizualizări
Performanţe remarcabile pentru sportivii romani la Campionatele Europene de kaiac canoe de la Zagreb : Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi au caştigat un nou titlu european în proba olimpică de caiac dublu

Primii care au impresionat, sambătă au fost canoiştii  Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, care au devenit pentru a treia oară campioni europeni în proba de C2 1000 m, lucru cu atat mai îmbucurător cu cat distanţa de 1000 m va fi parcursă şi la Olimpiadă, acolo unde Liviu şi Victor sunt calificaţi. În total, este a şasea medalie de aur (europeană sau mondială) cucerită de cei doi canoişti romani.  Echipajul tricolor, multiplu medaliat european şi mondial, a încheiat cursa cu timpul de 3:35.02 minute.Pe podium au mai urcat Germania (la 0.52 secunde) şi Belarus (la  0.72 secunde). Apoi, echipajul de canoe 4, compus din Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici au încheiat pe locul II, în urma echipajului din Belarus, proba pe distanţa de 1000 m
Duminică, un nou argint a fost cucerit de echipajul masculin de K4: Traian Neagu, Toni Ioneticu, Ştefan Vasile şi Petruş Gavrilă, pe distanţa de 1000 m. Cei patru au încheiat cursa cu timpul de 2:52.13 minute. Medalia de aur a revenit Danemarcei (2:51.94 minute), iar cea de bronz Serbiei, la 1.01 secunde de caştigătoare. În continuare, Liviu Dumitrecu şi Victor Mihalachi s-au mulţumit cu argintul în proba neolimpică de C2 – 500 m. Echipajul romanesc a încheiat cursa cu timpul de 1:40.02 minute. Medalia de aur a revenit Cehiei, cu 1:39.56 minute, iar cea de bronz Ucrainei, la 1.23 secunde de lider.
Ieri, în proba de 5000 m canoe, Florin Comănici a cucerit medalia de aur. Comănici s-a luptat încă din start pentru supremaţie, cu un conaţional, Sergiu Crăciun, dar care reprezintă Italia. La 2.000 de metri, Comănici a preluat cursa pe cont propriu, avand un avans de caţiva metri faţă de locul secund, Crăciun. Acesta a fost detronat de spaniolul Manuel Campos, dar Comănici şi-a păstrat avansul de 16 secunde şi l-a mărit la 22 de secunde la finalul celui de-al treilea tur. După patru tururi, canoistul roman avea un avans de 31 de secunde, iar medalia de aur nu i-a mai scăpat. Comănici a încheiat cursa de fond de 5.000 de metri cu timpul de 22:55.50 minute, fiind urmat de spaniolul Manuel Campos, la 26.48 secunde şi de slovacul Matej Rusnak (la 36.33 secunde). În afara podiumului, subliniem prestaţiile canoistului Iosif Chirilă (locul IV la C1 500 m şi locul VI la C1 1000 m). Un alt loc VI a fost obţinut de kaiacul dublu pe 500 m, în care au vaslit Toni Ioneticu şi Ştefan Vasile
Nu în ultimul rand, trebuie remarcate performanţele sportivilor romani cu dizabilităţi. În probele de K2 500 m, feminin şi masculin, Romania s-a clasat pe primul loc, prin Mihaela Lulea, respectiv, Iulian Şerban.