Grupa D, Doneţk, Franţa – Anglia 1-1 (1-1)

12 iun 2012 130 vizualizări
Tenori ţinuţi în cuşcă

*Franţa a dominat partida, însă Ribéry şi Benzema au fost anihilaţi de apărarea britanică

Franţa: 1. Lloris – 2. Debuchy, 4. Rami, 5. Mexès, 3. Evra – 18. A. Diarra - 11. Nasri,  6. Cabaye (’84 – 20. Ben Arfa), 7. Ribéry ,15. Malouda (’84 – Martin) - 10. Benzema. Selecţioner: Laurent Blanc.
Anglia: 1. Hart – 2. Johnson, 6. Terry, 15. Lescott , 3. Cole – 16. Milner, 17. Parker (’77 – 8. Henderson), 4. Gerrard (cpt), 20. Oxlade-Chamberlain (’77 – Defoe)– 11. Young –  22. Welbeck (’90 – 7. Walcott). Selecţioner: Roy Hodgson.
Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia).
Cartonaşe galbene: Oxlade, Young
0-1, min. 30: Gerrard execută în careu o lovitură liberă de la 25 de metri iar Lescott, nemarcat înscrie cu capul de la 8 metri, lateral stanga
1-1, min. 40: Nasri şutează de la 18 metri, la colţul scurt, după o combinaţie de pase ale francezilor în preajma careului;

Anticipată ca un nou “pom lăudat”, partida dintre cele două echipe despărţite de Manecă a început ca Germania – Portugalia şi s-a aprins ca Italia – Spania, în finalul primei reprize. Zece minute de tatonare, urmate de o dominare la posesie a “cocoşilor”, amintind de jocul de pase al echipei lui Vieira şi Zidane. Dominare soldată doar cu cateva şuturi relativ periculoase ale lui Nasri şi Benzema. În acest timp, englezii au “cantat” doar în min. 15, cand Milner, primind o pasă filtrantă marca Gerrard a driblat portarul, dar a tras pe langă poarta goală şi cu deschiderea scorului, venit tot de la “cormoranul-şef” din Liverpool. Francezii n-au rămas prea mult pe ganduri, erau pe punctul să egaleze la o altă lovitură liberă din exteriorul careului: spre deosebire de golul englezilor, Diarra a executat neaşteptat pe poartă, Hart a respins, Ribéry a recuperat, dar acelaşi Diarra a trimis pe langă poartă. O fază mai periculoasă decat şutul lui Nasri, care a trecut pe langă Joe Hart, prin care “les bleus” au egalat. La pauză, un 1-1 logic, cu o Franţă mai combinativă şi o Anglie mai incisivă.
După pauză, francezii au continuat să ameninţe cu posesia, însă apărarea engleză s-a descurcat de minune. Un timp, Anglia a replicat şi ea cu jocul de pase şi, din acest motiv, meciul şi-a redus doza de spectacol şi de ocazii de poartă.  Franţa a fost mai periculoasă pe final, avand o ocazie importantă în min. 81, cand Cabaye a şutat spre poartă, iar varful Welbeck a scos ca prin minune. “Cocoşii” ar fi meritat victoria, dar englezii au ştiut să-i ţină în frau pe “tenorii” Ribéry şi Benzema, Malouda de-abia a carait, iar Nasri a cucurigit o singură dată şi bine. (Nic. G)