Armada spaniolă Roland Garros

4 iun 2012 188 vizualizări
Ferrer şi Almagro s-au calificat deja în sferturi

În optimile turneului masculin, David Ferrer (nr. 6) s-a calificat pentru a treia oară în sferturi la Roland Garros, după ce şi-a învins un compatriot, pe Marcell Granollers cu scorul de 6-3, 6-2, 6-0. Pană în prezent, Ferrer (care n-a atins niciodată faza semifinalelor la Open-ul francez) face parte din grupul celor trei jucători care n-au pierdut încă nici un set în turneu, alături de alţi doi spanioli, Nicolas Almagro şi Rafael Nadal. Almagro a trecut şi el cu succes de sarbul Janko Tipsarevic, scor 6-4, 6-4, 6-4. Ca şi Ferrer, Almagro a ajuns în acest stadiu al competiţiei de la Paris pentru a treia oară. Ca şi Ferrer, el nu a mers mai departe, oprit de fiecare dată de Rafael Nadal.  Un alt jucător care a ajuns în sferturi este francezul Jo-Wilfried Tsonga, favorit numărul 5, calificat în premieră, după victoria din meciul cu elveţianul Stanislas Wawrinka (numărul 18), scor 6-4, 7-6, 3-6, 3-6, 6-4. Într-o altă partidă, reluată ieri, după ce a fost întreruptă, duminică seara, din cauza întunericului, argentinianul Juan Martin del Potro (nr. 9) l-a învins cu 7-6, 1-6, 6-3, 7-5 pe favoritul nr. 7, cehul Tomas Berdych. Argentinianul se va confrunta în sferturi cu Roger Federer, în timp ce Tsonga îl va întalni pe liderul mondial, Novak Djokovic, într-un meci aşteptat cu emoţii de publicul francez.
Cu meciul dintre australianca Samantha Stosur (cap de serie nr. 6) şi americana Sloane Stephens, s-a încheiat prima zi a fazei optimilor de finală din cadrul turneului feminin de la Roland Garros. Americana, beneficiind de un culoar favorabil, n-a rezistat jucătoarei de la Antipozi, care s-a impus în două seturi, totuşi, disputate, cu 7-4, 6-4.  Semifinalistă în 2009 şi finalistă în 2010, Samantha Stosur a fost eliminată în turul trei la Roland Garros anul trecut. În sferturile de finală de la Roland Garros, Stosur o va întalni pe Dominika Cibulkova, a 15-a favorită a competiţiei, care a trecut, cu scorul de 6-2, 7-6 de Victoria Azarenka (Belarus), liderul clasamentului mondial. Iar învingătoarea partidei dintre Stosur şi Cibulkova o va întîlni pe cea care se va impune în sfertul Angelique Kerber (Germania) – Sara Errani (Italia).