Uimitoarea Concordia

10 mai 2012 350 vizualizări
Echipa din Chiajna a bătut clar la Ploieşti pe Astra * Sportul se îndreaptă spre eşalonul secund,FC Braşov pare a se fi salvat * CS Mioveni – FC Braşov 0-1 (0-0). Viveiros (’88)

Tare mult şi-au dorit argeşenii a treia victorie în campionat, dar şi mai mare a fost dorinţa oaspeţilor de a încheia conturile cu retrogradarea, printr-o victorie liniştitoare. Victorie care a venit în final, prin inspiraţia portughezului Nuno Viveiros, care a pătruns în careu şi a înscris cu o “scăriţă” peste portarul Cobrea.
* Sportul Studenţesc – Oţelul 0-2 (0-1). Didi (’45), Filip (’71). Studenţii şi-au jucat, practic, ultima şansă de salvare. Timoraţi din start, elevii lui Daniel Isăilă s-au văzut conduşi exact înainte de pauză prin golul lui Didi, a cărei preluare este suspectă de henţ. Apoi, tanărul Filip a îngropat definitiv speranţele gazdelor, bătandu-l pe Lungu cu un şut de la distanţă
* Astra Ploieşti – Concordia Chiajna 0-2 (0-1). Rocha (’11, ‘53). Chiar dacă a început furibund partida, Astra s-a dovedit pană la urmă o echipă în vacanţă. Concordia, care în aceste momente joacă fotbal de plăcere, s-a dovedit şi mai pragmatică. Adi Popa a centrat decisiv pentru Adi Rocha şi scorul s-a deschis. În min. 42, Budescu, de la gazde, a primit cartonaş pentru o simulare, şi-a făcut cruce în faţa arbitrului şi l-a văzut şi pe-al doilea, evident, şi pe al treilea de altă culoare. În repriza secundă, Astra a fost groggy, chiar dacă Silviu Lung a apărat şutul din penalty al lui Rocha (’48), dar cinci minute mai tarziu acelaşi Rocha s-a revanşat, înscriind pentru 2-0.
Ieri, s-au mai disputat partidele FCM Targu Mureş - Petrolul, Pandurii Targu Jiu – FC Vaslui, Gaz Metan Mediaş - Rapid şi Steaua – Ceahlăul Piatra Neamţ.  Etapa de week-end (a XXXII-a) începe astăzi cu meciul CFR Cluj – Voinţa Sibiu.