Cîinii au ieşit din haită

3 mai 2012 694 vizualizări
FC Vaslui şi Rapid se menţin în coasta liderului, însă Dinamo a primit lovitura de graţie de la foştii săi jucători, Claudiu Niculescu şi Adrian Cristea

FCM Tîrgu Mureş - FC Vaslui 2-3 (1-2). Apostu (’44), Farkas (’60 – autogol) / Wesley (’11, ’75), Temwanjera (’75). Vasluienii au obţinut o victorie meritată şi muncită, în faţa unei formaţii care şi-a depăşit cu mult condiţia de candidată la retrogradare. La capitolul ocazii, gazdele s-au prezentat mai bine, însă golurile lui Wesley şi pasele măestrite ale lui Sînmărtean au decis totul. El l-a deschis perfect pe brazilian, la faza primului gol, Wesley trăgînd gospodăreşte de la marginea careului. Mureşenii şi-au reînceput truda, dar figura Sînmărtean-Wesley s-a repetat. Ultimul n-a găsit finalizarea, dar mingea respinsă de Albuţ şi bîlbîită de apărători a ajuns la Temwanjera, care a tras de la 18 metri. În ultimele secunde ale reprizei, mureşenii se arată puşi pe fapte mari: Ghionea a şutat în bară, balonul a ajuns la Nicu, care a centrat pentru “capul” lui Apostu. Şi asta n-a fost totul în prima repriză, fiindcă Sepsi, cu un sut cu efect spre vinclul opus a nimerit transversala. În partea secundă, FCM şi-a menţinut forcing-ul. Apostu ratează dubla şi egalarea, dar în minutul următor, mingea centrată de Homei a fost deviată în propria poartă de Farkas, presat de Bujor. Însă antrenorul Augusto Ignacio a găsit schimbarea de graţie, imberbul Stanciu centrînd pentru Wesley, exact atît cît îi trebuia golgeterului să tranşeze partida.
* Astra Ploieşti – Rapid 0-1 (0-0). Grigore (’50). Sensibilitatea “vişinie” a tandemului ploieştean Dinu Gheorghe – Mircea Rednic a creat multe discuţii “avant la lettre”, alimentate la ora meciului şi de evoluţia Astrei din prima repriză. Rapid a dominat gospodăreşte, dar steril în prima repriză, iar “astralii” au aplaudat ca la teatru. N-a ieşit nici un şut pe poartă timp de 45 de minute, doar Surdu încercînd de două ori Astra cu degetul. Dar imediat după odihnă, Grigore a prins un şut senzaţional de la 25 metri, la vinclu. Apoi, Rapidul s-a închis de tot şi doar Spadacio a mai încercat să-şi deştepte coechipierii, în amintirea vremurilor nu prea fericite din Giuleşti.
* Dinamo – “U” Cluj 2-2 (1-0). Curtean (’25), Matei (’85)  / Morar (’62), Cristea (’90). Nici meciul de închidere al zilei fotbalistice n-a fost scutit de zîmbete pe sub mustăţi, pentru că antrenorul clujenilor este Claudiu Niculescu. Dinamo a început dominînd ca prin somn meciul, nederanjată de încercările lui Cojocnean de a-l deranja pe Bălgrădean. Alex Curtean a fost omul care a liniştit tribuna. El a fost deschis de Alexe şi, cînd toată lumea se aştepta la o centrare în careu, ex-medieşeanul a tras de la 8 metri, lateral, pe după portarul Bornescu, ieşit din poartă. Oaspeţii au avut mai multă vînă după pauză şi după şutul lui Popa respins în corner de Bălgrădean, rezerva Morar a profitat de o respingere greşită a lui Alexe şi a adus egalarea, care a descumpănit echipa “cîinilor”. Clujenii au dominat liniştiţi o bună perioadă de timp. În final, după ce a cerut penalty la o împingere a lui Niculae de către Szukala, Dinamo a scos golul al doilea, prin eforturile “căţeilor” Ţucudean (pasator) şi Matei (marcator). N-a fost golul victoriei, fiindcă un fost coleg, “prinţul” Adrian Cristea, a dat lovitura de graţie, printr-un şut cu boltă, din poziţie laterală.
Aseară s-au disputat partidele: CS Mioveni – Concordia Chiajna , Steaua – Petrolul (19:30, DolceSport) şi Gaz Metan Mediaş - Oţelul (21:45, DigiSport).