Asta să fie campioana?

2 mai 2012 436 vizualizări
* CFR Cluj a obţinut o victorie subţire şi îşi păstrează fotoliul de lider

* Voinţa Sibiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2 (0-0). Zăgrean (’81) / Golubovic (’62 – penalty), Pavel (’64). După meciul disputat la Sibiu, se pare că şi Voinţa se îndreaptă spre eşalonul secund. Sibienii au dominat uşor prima repriză, dar totul s-a năruit în două minute. Un henţ stupid al lui Bar, un penalty transformat de Golubovic, o pasă “printre” a lui Stana şi golul fotbalistului cu nume de tenisman, Andrei Pavel, au decis meciul. Chiar dacă gazdele au redus din handicap.
*Pandurii Tîrgu Jiu – Sportul Studenţesc 1-1 (1-0). Cristea (’36) / Curelea (’64). Cu şanse foarte puţine de salvare, echipa studenţilor a avut o repriză a doua remarcabilă, după ce în prima au evoluat timoraţi şi au primit un gol pe o respingere greşită a lui Cezar Lungu la şutul lui Voiculeţ, de care a profitat Călin Cristea. În partea a doua, Curelea a fost găsit bine de Lazăr, apoi studenţii au ratat şi trei ocazii, putînd foarte bine reclama şi un penalty.
* CFR Cluj – FC Braşov 1-0 (0-0). Kapetanos (’47). Incapabilă în a-şi concretiza dominarea timp de o repriză, pe teren propriu, în faţa unei echipe defensive, echipa ardeleană a dat lovitura imediat după pauză, la o eroare a fundaşilor centrali braşoveni, cu o reluare din voleu al lui Kapetanos. În min. 54, la un henţ în careu comis de Hadnagy s-a dictat penalty, însă portarul Felgueiras a respins în bară şutul lui Cadú. O victorie subţirică a gazdelor, dar care le menţine în fruntea clasamentului.
Aseară s-au disputat meciurile FCM Tîrgu Mureş - FC Vaslui, Astra Ploieşti – Rapid şi Dinamo – “U” Cluj. Mîine se joacă CS Mioveni – Concordia Chiajna (19:00, DigiSport), Steaua – Petrolul (20:30, DolceSport) şi Gaz Metan Mediaş - Oţelul (21:45, DigiSport).