Înfrîngeri cu 1-0 pentru echipele vrîncene

29 apr 2012 595 vizualizări
CSM Paşcani - CSM Focşani 1-0 (0-0) şi Sporting Suceava - FC Panciu 1-0 (1-0), în etapa a 23-a a Ligii a treia

Cele două echipe vrîncene care evoluează în Liga a treia au pierdut cu 1-0 partidele disputate în deplasare, în cadrul etapei a 23-a. CSM Focşani şi FC Panciu au plătit tribut ratărilor incredibile. FC Panciu a cedat cu 1-0 în meciul jucat la Suceava, cu formaţia locală, Sporting. Unicul gol al partidei a fost marcat de fostul fotbalist al Stelei, Guriţă, în minutul 10. Vrîncenii au făcut un meci foarte bun, dar au ratat cîteva ocazii clare de gol. A fost nevoie de o sclipire a atacantului gazdelor pentru ca soarta partidei să se încline în favoarea gazdelor. Sucevenii au beneficiat de un start perfect, reuşind să deschidă scorul în minutul 10, cînd Guriţă a marcat cu un şut pe lîngă portar după o cursă solitară de aproape 40 de metri. Vrîncenii au replicat imediat, dar portarul Butnariu a fost de fiecare dată pe fază la execuţiile lui Predoiu şi Mihai. Gazdele îşi puteau dubla avansul pe finalul primei reprize, dar Guriţă a ratat ţinta după o pasă trimisă de Buziuc. În debutul reprizei secunde, trupa pregătită de Ionică Serea a forţat egalarea prin intermediul a trei faze fixe executate de Bîra, fără rezultat pe tabela de marcaj. Pe contre, formaţia lui Sevaciuc a forţat desprinderea prin Pamparău, Apetri şi Guriţă, dar execuţiile celor trei s-au lovit de intervenţiile goalkeeperului Lazăr. Ultimele două ocazii de gol ale confruntării au aparţinut vrîncenilor, care nu au nimerit ţinta prin Stan şi Predoiu. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Beşa, Gurguiatu, Stan, Ov. Radu – Stoian, Bîra, Cioran, Mihai – Predoiu, Tudor. Sucevenii au jucat cu; Butnariu – Ailenei, Ferariu, Andronic, Pantea – Azaharioaei, Filip, Apetri, Căinari – Buziuc, Guriţă. Au mai intrat: Pamparău, Strugariu, Nechitoaia şi Kuruc. “Am făcut un meci foarte bun, băieţii au alergat mult. Am avut ocazii de gol, dar din păcate nu am reuşit să marcăm”, ne-a spus Raul Cioran, directorul sportiv de la FC Panciu.

Recital al ratărilor

CSM Focşani a cedat cu 1-0 în deplasare, cu CSM Paşcani, dar a dat un adevărat recital al ratărilor. Milea a fost primul care a scăpat singur cu portarul, dar a dat cu piciorul unei ocazii imense. Apoi, Mîndrescu a avut deschiderea scorului la îndemînă, dar nu a putut să marcheze deşi a scăpat singur spre poarta gazdelor. Exasperaţi de ratările colegilor, focşănenii aveau să piardă pînă la urmă toate cele trei puncte. Reuşita meciului i-a aparţinut lui Ştiubei, care a punctat în minutul 70. CSM a jucat cu: Borş - Ciornei, Ştefan, Crăciun, Stanciu – Suvac, Toma, Lida, Mîndrescu, Dumitriu – Milea. “Am ratat cu prea multă uşurinţă ocaziile avute, iar gazdele au profitat din plin de o greşeală a noastră şi au luat toate punctele”, ne-a spus Ovidiu Rusu, directorul sportiv de la CSM. Focşănenii se pot bucura însă că formaţiile cu care se luptă pentru salvare nu au reuşit mare lucru în această etapă. Politehnica Galaţi şi ABC Stoicescu au pierdut şi au rămas în zona periculoasă. În schimb, Cetate Tg. Neamţ a obţinut un punct nesperat la Rîmnicu Sărat. (Dan CHIRIAC)