Mozaic sportiv: Chivu s-a accidentat

22 apr 2012 640 vizualizări
Fundaşul Cristian Chivu s-a accidentat în meciul pe care Internazionale Milano l-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în deplasare, cu Fiorentina, în etapa a XXXIV-a a campionatului Italiei

Chivu, care a fost titular şi a primit cartonaşul galben în minutul 17, a ieşit şchiopătînd de pe teren, în locul său intrînd, în minutul 80, Andrea Ranocchia. În minutul 70, portarul echipei milaneze Julio Cesar a apărat un penalti executat de Ljajic.
Constantina Diţă, la maratonul de la Montreal
Sportiva Constantina Diţă s-a clasat pe locul 17 la Maratonul de la Londra, cu timpul de două ore, 32 de minute şi 34 de secunde, informează site-ul oficial al competiţiei.  Sportiva romană, campioană olimpică la maraton la Beijing, va participa şi la ediţia din acest an a JO de la Londra. Proba feminină de la Maratonul de la Londra a fost cîştigată de sportiva kenyană Mary Keitany, în două ore, 18 minute şi 36 de secunde, urmată de compatrioatele sale Edna Kiplagat şi Priscah Jeptoo. La masculin s-a impus tot un kenyan, Wilson Kipsang, în două ore, patru minute şi 44 secunde, în faţa compatriotului său Martin Lel şi a etiopianului Tsegaye Kebede.

Sărbătoare la Dortmund

Formaţia Borussia Dortmund a cîştigat pentru a doua oară consecutiv titlul de campioană a Germaniei, sîmbătă, după victoria, cu scorul de 2-0, din meciul de pe teren propriu cu Borussia Mönchengladbach, din etapa a XXXII-a. Golurile au fost marcate de Perisic ('23) şi Kagawa ('59). Cu două etape înaintea finalului campionatului, Borussia Dortmund are 75 de puncte şi nu mai poate fi ajunsă din urmă de următoarea clasată, Bayern München - 67 de puncte. Acesta este al optulea titlu naţional din istoria clubului din Dortmund, după cele din sezoanele 1955/1956, 1956/1957, 1962/1963, 1994/1995, 1995/1996, 2001/2002 şi 2010/2011. Echipa din Dortmund a reuşit o serie de 26 de jocuri fãrã înfrîngere (21 de victorii, cinci remize), un record în Bundesliga. Cu 75 de puncte şi încă două meciuri de jucat, poate depăşi recordul de 79 de puncte stabilit de Bayern în sezoanele 1971/1972 şi 1972/1973) şi să devină prima echipă care atinge cifra de 80 de puncte într-un sezon.

Au răsuflat uşuraţi

Italia a trăit o nouă emoţie, sîmbătă, la o săptămînă de la moartea lui Piermario Morosini, cînd unui alt jucător din al doilea eşalon, Marco Pomante, i s-a făcut rău pe teren, însă clubul la care este legitimat fotbalistul a anunţat că nu este vorba de ceva grav. Pomante s-a prăbuşit pe teren la meciul dintre echipa sa, Nocerina, şi formaţia Reggina, după ce la o fază de joc a primit o lovitură în zona gîtului. Fundaşul în vîrstă de 28 de ani a fost scos de pe teren şi transportat la spital conştient. "Cînd s-a prăbuşit pe teren ne-am îngrijorat, dar am înţees apoi că nu era grav. Pomante este la spital pentru a i se face unele teste, dar este conştient şi se simte bine", a declarat purtătorul de cuvînt al clubului Nocerina, Giuseppe Sicignano. Acest incident survine la o săptămînă după decesul fotbalistului echipei Livorno, Piermario Morosini, în vîrstă de 25 de ani, victimă a unui stop cardiac la un meci cu Pescara.

Ribéry, amendă pentru lovirea coechipierului

Mijlocaşul echipei Bayern München, Franck Ribéry, a fost amendat cu 50.000 de euro, după ce a avut o altercaţie la vestiare, cu Arjen Robben, la pauza meciului cu Real Madrid, scor 2-1, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, se arată într-un material apărut în Bild. Cei doi şi mijlocaşul Toni Kroos au avut o discuţie aprinsă la finalul primei reprize în momentul în care Bayern beneficia de o lovitură liberă. Ribéry a vrut să execute lovitura, însă Robben a cerut ca acest lucru să-l facă Toni Kroos. Conform sursei citate, la pauza meciului, extrem de nervos, Ribéry l-a lovit pe Robben, cei doi fiind despărţiţi de Bastian Schweinsteiger. Clubul Bayern nu a confirmat sau infirmat incidentul, apreciind că aceste lucruri trebuie să rămînă în vestiare. Partida retur dintre Real Madrid şi Bayern Munchen, din semifinalele Ligii Campionilor, va avea loc miercuri, 25 aprilie, de la ora 21.45.

Japonezii, campioni la patinaj

Japonia a cîştigat Trofeul mondial de patinaj artistic pe  echipe, devansînd Statele Unite ale Americii şi Canada, după trei zile de competiţie, sîmbătă, la Tokyo. Japonia a obţinut 55 de puncte, în timp ce SUA a acumulat 53 de puncte şi Canada 42 de puncte. Franţa a ocupat locul patru, tot cu 42 de puncte, Rusia s-a clasat pe poziţia a cincea, ci 39 de puncte, acelaşi punctaj avînd şi Italia, ultima clasată.  Echipele aflate la egalitate de puncte au fost departajate prin clasarea lor în probele individuale.