El clasico de Madrid

22 apr 2012 262 vizualizări
Real a cîştigat derbiul cu Barcelona, scor 2-1 şi s-a distanţat la şapte puncte în faţa echipei rivale

Real Madrid s-a distanţat la şapte puncte în campionatul spaniol, faţă de rivala sa, FC Barcelona, după ce a cîştigat “el clasico” chiar pe stadionul rivalilor, “Nou Camp” cu scorul de 2-1. Totodată, madrilenii şi-au luat revanşa după înfrîngerea suferită în turul campionatului, pe “Santiago Bernabeu”, cu scorul de 1-3. Înfrîngerea de sîmbătă a fost a doua consecutivă suferită de “extratereştri” după cea de la Londra, în Liga Campionilor, în faţa echipei Chelsea. Real Madrid a reuşit să realizeze un nou record de goluri marcate într-un sezon, 109. Antrenorul gazdelor, Josep Guardiola, a aplicat o tactică ultraofensivă, dejucată de José Mourinho, care s-a apărat cu fundaşii la centrul terenulu, cu presing şi cu marcaj nimicitor la Messi. Real a deschis scorul în min. 17, la o fază fixă, pe două gafe consecutive ale fundaşilor Pepe şi Puyol, de care a profitat Sami Khedira. În finalul primei reprize, Xavi a primit o minge perfectă de la Messi, a rămas singur cu Casillas, dar a tras pe lîngă poartă. Repriza s-a încheiat cu o posesie năucitoare pentru Barça, dar fără eficienţă. După pauză, gazdele şi-au intensificat presiunea, a fost rîndul lui Tello să rateze singur cu portarul, apoi, în min. 70, junele blau-grano a tras în Casillas, şi în faza următoare, Alexis a înscris golul egalizator. N-au trecut decît trei minute şi Cristiano Ronaldo a dat lovitura pe contraatac.  Cristiano Ronaldo a fost desemnat de cotidianul madrilen AS jucătorul meciulu,  în timp ce catalanul Cristian Tello a fost ales "trompeta" din El Clasico.  Un alt jucător de la Real Madrid, Mesüt Özil, a fost ales "Lordul mecului": "A recuperat bine şi a dat claritate echipei. A oferit o pasă strălucitoare la  golul lui Cristiano Ronaldo", scrie AS.