Una caldă, alta rece!

18 apr 2012 658 vizualizări
CSM Focşani - Ceahlăul 2 Piatra Neamţ 0 - 2 (0-1) şi FC Panciu - FCM Dorohoi 2-0 (1-0), în etapa a 19-a a Ligii a treia de fotbal

Echipele vrîncene ce evoluează în Liga a treia au avut evoluţii opuse în etapa disputată ieri pe teren propriu. CSM Focşani nu a jucat nimic în partida cu Ceahlăul 2 Piatra Neamţ şi a pierdut firesc un meci în care centralul sucevean Suhan a dorit să intre şi el în rolul principal. Acesta a rupt echilibrul numeric în minutul 40, după ce l-a eliminat pe Toader, la o presupusă lovitură fără minge. Pînă atunci, focşănenii au ratat cîteva ocazii de poartă, dar Milea -7, Crăciun 30 şi Toma 39 nu au nimerit poarta din careul advers. După ce a rămas în zece oameni, CSM-ul a primit imediat gol. Ciornei a gafat în apărare, Chitoşcă i-a furat mingea şi l-a lobat pe portatul Borş (42). Repriza a doua nu a adus prea multe lucruri bune pentru focşăneni. Ocaziile de poartă au lipsit, iar golul a picat tot în plasa porţii lui Borş. Vincius a profitat de o aglomerare în careul CSM-ului şi a trimis în plasă (65). Meciul de foarte slabă factură tehnică nu a atras prea mulţi spectatori în tribunele stadionului. Mulţi au preferat să vadă partidele de Cupa Romaniei disputate în judeţ. CSM-ul s-a afundat în subsolul clasamentului şi are nevoie de multe minuni pentru a se salva de la retrogradare. „Aşa a vrut Dumnezeu! Cred că sîntem păcătoşi! Noi sperăm în continuare, ne luptăm patru echipe pentru locul 12, care ne salvează de la retrogradare. Chiar şi poziţia a 13-a poate să ne asigure rămînerea în liga a treia”, ne-a spus antrenorul Adrian Toma. CSM a jucat cu Borş - Ciornei, Ştefan, Crăciun, Stanciu – Săpunaru, Şonţu, Mîndrescu, Toader – Milea, Toma. Au mai intrat Dumitriu, Tîrcă şi Negoiţă. Ceahlăul a jucat cu: Dihan – Apetrei, Călin, Marc, Stanie – Dobrescu, Diaconu, Sofronie, Pavel – Chitoşcă, Vincius. În schimb, FC Panciu a reuşit să obţină o victorie clară în faţa celor de la FCM Dorohoi. Soarta partidei s-a decis încă din prima repriză, dominată de la un capăt la altul de vrînceni. Predoiu a ratat prima ocazie a meciului în minutul 2. După cinci minute, fundaşul oaspeţilor, Luca, a fost eliminat după o intrare tare la un adversar. Bîra a executat lovitura liberă, iar Predoiu a deschis scorul cu capul. Acelaşi jucător avea să majoreze diferenţa în mintutul 20, după o fază colectivă de atac, finalizată perfect de atacantul vrîncenilor. Oaspeţii au tras singurul şut pe poartă prin Boroştean, în minutul 34. Predoiu putea realiza hattrickul în minutul 37, dar lovitura sa de cap, din şase metri, a fost scoasă de portarul advers. Repriza a doua a curs în aceeaşi notă, dar rezultatul nu s-a mai modificat. Antrenorii Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan au jucat cu: Lazăr – Beşa, Gurguiatu, Ov. Radu, Stan –Tudor, Bîra, Cioran, Gălăţeanu – Predoiu, Radu. FCM Dorohoi a răspuns cu: Roveschi – Osovschi, Luca, Iordache, Bordeanu – Pavăl, Vrabie, Stefan, Boroşteanu – Halip. Maxim. (Dan CHIRIAC)