Sambata Mare a Stelei

16 apr 2012 1022 vizualizări
Fotbaliştii din Ghencea au caştigat la Galaţi şi s-au apropiat la trei puncte de lider în etapa a XXVI-a a Ligii I

Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov 1-0 (0-0). Golubovic (’51). O victorie preţioasă obţinută de nemţeni, care se îndepărtează de zona retrogradării, situaţia devenind însă dramatică pentru braşoveni, care au un program extrem de dificil. Nemţenii, cu un coordonator foarte inspirat, Marian Constantinescu, au dominat uşor o primă repriză sălcie, în care contrele braşovene au fost palide. Acelaşi Constantinescu a reuşit  o pasă excepţională spre Golubovic, sarbul înscriind din careul mic, pe lîngă portarul Felgueiras. A fost momentul care i-a trezit pe oaspeţi la cruda realitate, dar mai periculoasă a fost echipa gazdă, care l-a întrebuinţat pe Felgueiras la şuturile lui Constantinescu şi Muscalu. Conform unor informaţii neconfirmate pană la închiderea ediţiei, antrenorul braşovean Marius Şumudică ar fi demisionat.
* Petrolul – CFR Cluj 1-1 (1-0). Hamza (’37 – penalty) Ronny (’70). Petrolul a realizat o primă repriză excelentă, asaltand careul clujean încă din primele minute. Hamza a şutat peste poartă în min. 5, singur cu portarul Beto, a recidivat în min. 11, clujenii dezmeticindu-se doar după minutul 20. Dar ploieştenii au deschis scorul din penalty, executat de acelaşi Hamza, după ce fundaşul Camora, l-a atacat dur în careu pe Ronny şi a primit al doilea cartonaş galben. Repriza s-a încheiat cu o altă mare ocazie a gazdelor, Mureşan scoţand de pe linia porţii un balon trimis de Boudjemaa. Repriza secundă a început cu CFR la timonă, dar marea ocazie a aparţinut gazdelor. Mustivar a încercat o execuţie de fineţe la centrarea lui Opriţa, dar mingea a nimerit bara. Golul egalizator a fost produs de o mare eroare în defensiva Petrolului, de care a profitat Ronny, care a scăpat singur cu portarul Hamutovski şi a înscris printr-un lob din careu. O mare ocazie a fost ratată de Hamza, în min. 87, iar în ultimele secunde mingea trece peste poarta lui Hamutovski, la şutul din voleu al lui Ganea.
* Sportul Studenţesc – Astra Ploieşti 0-4 (0-1). Fatai (’44), Oprsal (’66), Spadacio (’70), William (’77). Tînăra echipă a studenţilor, care a umilit Dinamo în Şoseaua Ştefan cel Mare, a jucat ca o trupă de amatori din campionatele judeţene în partida cu Astra şi ploieştenii au profitat. A fost de ajuns golul din finalul primei reprize şi toată strategia tînărului antrenor Daniel Isăilă s-a dus peste cap. Toate golurile Astrei au fost înscrise de jucători străini, dar peste toţi s-a ridicat ex-rapidistul Juliano Spadacio, maestrul fazelor fixe, care, în afară de golul înscris a mai avut două şuturi în bară!
* Pandurii Tîrgu Jiu- FCM Tîrgu Mureş 2-0 (1-0). Lemnaru (’21), Ibeh (’59). Gorjenii par a fi depăşit problemele din ultima vreme şi s-au impus clar, în faţa unei echipe, care, avînd în vedere situaţia în care se află, au dat o replică neaşteptat de slabă.
* Oţelul Galaţi – Steaua 1-2 (1-0). Didi (’34) / Tatu (’49), M. Costea (’67). O victorie meritată a Stelei, după aspectul jocului, chiar dacă scorul (1-0 pauză, 1-2 final) este un refren binecunoscut în ultima vreme. Scorul de la pauză a fost cam împotriva cursului partidei, Didi arătînd că este marcatorul aşteptat la Galaţi, după ce a fructificat cu capul centrarea lui Antal. După pauză, Steaua a întors rezultatul, golul victoriei fiind marcat de Mihai Costea, jucătorul reintrat în graţii, care a fructificat o fază în stilul său “individualist”. Ce s-ar fi întîmplat dacă ar fi ratat, doar antrenorul Stoichiţă şi Gigi Becali ştiu!
* FC Vaslui – CS Mioveni 3-0 (1-0). Wesley (’18 – penalty, ’80), Costin (’65). Surpriza cea mare a fost aplombul argeşenilor din primele minute. Echipa lui Marian Pană a primit un penalty (fault al lui Gladstone asupra lui Ayza), după ce a ratat două imense ocazii. Însă “scăriţa” este boală mare în ultima vreme şi Claudiu Ionescu a ratat. Două minute mai tîrziu, a obţinut şi Yero Bello un penalty, dar între Wesley şi Ionescu e diferenţă mare. Pînă la urmă, vasluienii şi-au arătat superioritatea valorică iar Wesley pare a deveni primul străin care devine golgeter în campionatul Romaniei!
* Rapid – Voinţa Sibiu 3-0 (1-0). Surdu (‘6), Herea (’60 – penalty), Deac (’69). Renumitul stil ultradefensiv al sibienilor a fost schimbat într-o abordare curajoasă ceea ce i-a costat, fiindcă Rapid nu mai este o criză, din moment ce a reuşit să marcheze şi Surdu!
Aseară s-au disputat meciurile “U” Cluj – Gaz Metan Mediaş şi Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti.
Etapa viitoare (20-23 aprilie): Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi, Steaua – FC Vaslui (vineri), CS Mioveni – Rapid (sîmbătă), Voinţa Sibiu – Petrolul, CFR Cluj – Concordia Chiajna, Dinamo – Ceahlăul (duminică), Gaz Metan – Pandurii, FC Braşov – “U” Cluj, FCM Tîrgu Mureş - Sportul Studenţesc (luni).