Sport

Meci decisiv pentru echipa de rugby

Dan Chiriac
6 apr 2012 1255 vizualizări
u trei echipe se bat pentru titlul naţional la ONSS(Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar)


Echipa de rugby CSM Focşani va juca azi un meci decisiv în tentativa de a se califica la turneul final al Superligii naţionale de juniori. Focşănenii vor întîlni pe LPS Iaşi, cu începere de la orele 13.00, pe stadionul “Tineretului”. Elevii antrenorilor Viorel Ion şi Romică Păun au nevoie de o victorie la mai mult de şapte puncte pentru a fi siguri de calificare.

Important este ca focşănenii să cîştige, iar ieşenii să nu obţină punctul bonus defensiv. Rugbiştii de la LPS Focşani sînt încrezători şi cred că pot trece de formaţia din Iaşi. Ieri, la Sala Polivalentă din Focşani a început faza finală a Olimpiadei Sportului Şcolar la rugby tag. Cele mai bune opt echipe din ţară îşi vor disputa titlul naţional la Focşani. La start se vor afla echipe din Constanţa, Bucureşti, Pucioasa, Cîmpina, Bihor, Timişoara, Bîrlad şi Braşov, centre importante în rugbyul romanesc. Din păcate, echipa de rugby tag de la Şcoala “Ioan Basgan” Focşani a terminat pe locul doi faza de zonă a Olimpiadei Sportului Şcolar, desfăşurată tot la Sala Polivalentă. Echipa pregătită de profesorul Eusebiu Bîznă a cîştigat patru partide, dar a pierdut jocul decisiv cu Şcoala Valu lui Traian – Constanţa. Constănţenii par a fi marii favoriţi şi a turneului ce se va încheia azi la Polivalentă. Aceştia au terminat grupa pe primul loc după ce au trecut cu 75-25 de Timişoara, 95-30 de Pucioasa şi 75-30 de Bîrlad. În semifinale s-a calificat şi echipa din Bîrlad care a cîştigat două partide: 60-55 cu Pucioasa şi 40-25 cu Timişoara. Din grupa B, bucureştenii, învingători de anul trecut, nu au avut emoţii în a obţine calificarea. Aceştia au obţinut trei victorii, 30-15 cu Prahova, 60-30 cu Bihor şi 40-20 cu Braşov. A doua semifinalistă s-a stabilit în urma partidei dintre Bihor şi Cîmpina, ambele echipe avînd cîte o victorie. Prahovenii s-au impus cu 45-25 şi vor juca în semifinale cu formaţia din Constanţa. A doua semifinală va opune pe Bucureşti şi Bîrlad. Azi, de la orele 9.00 se vor juca semifinale, urmînd ca la prînz să aibă loc finalele şi festivitatea de premiere. (Dan CHIRIAC)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.