Au jucat numai în 10 oameni şi au ratat egalarea în minutul 93

6 apr 2012 689 vizualizări
u CSM Paşcani - FC Panciu 1 -0 (1-0), în etapa a 19-a a Ligii a treia de fotbal u vrîncenii reclamă un penalty neacordat în minutul 83

FC Panciu a pierdut meciul disputat vineri după-amiază în cadrul Ligii a treia de fotbal. Vrîncenii au făcut un meci bun, în deplasare, la Paşcani, dar au plătit din nou tribut ratărilor. Prima repriză a meciului disputat pe stadionul CFR din Paşcani a fost echilibrată, ambele formaţii ratînd cîteva ocazii bune de poartă. Faza cea mai importantă a avut loc în minutul 30, atunci cînd Voinea a faultat în postură de ultim apărător, după cum a considerat centralul botoşănean Dumitru Brînză, şi a fost eliminat. Chiar şi în zece oameni, păncenii au jucat de la egal la egal cu gazdele, ba mai mult s-a apropiat mai mult de poarta adversă. Minutul 40 avea să aducă un alt eveniment nedorit pentru vrînceni. Ov. Radu a suferit o accidentare şi a fost transportat cu ambulanţa la spital. Acesta are arcada spartă pe o porţiune de 5 centimetri. În locul său a intrat Tudor, un jucătror care a suferit toată săptămîna de o răceală puternică. Gazdele au reuşit să marcheze unicul gol al meciului în minutul 70, cînd Gheorghiu a tras de la distanţă şi l-a învins pe portarul Lazăr. Elevii lui Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan nu au renunţat la luptă şi au solicitat în minutul 85 o lovitură de pedeapsă, după ce şutul lui Bîra din interiorul careulu a fost oprit cu mîna de un fundaş al gazdelor. Centralul Brînzei a refuzat însă să arate punctul cu var. FC Panicu putea egala în minutele de prelungire, cînd Ionuţ Radu a trimis un şut în bara transversală, iar mingea a căzut pe linia porţii. « Am jucat mai bine decît gazdele chiar şi în zece oameni. Ghinionul ne-a pîndît însă în acest joc. Deşi am jucat în zece oameni şi am avut multe probleme de lot, am făcut un meci bun, dar gazdele au marcat la primul şut pe poartă », ne-a spus Raul Cioran, directorul sportiv de la FC Panciu.

Vrîncenii au evoluat cu : Lazăr – Voinea, Gurguiatu, Stan, Mihai – Stoian, Bîra, Cioran, Gălăţeanu (54 I. Radu)- Ov. Radu, Beşa. CSM Focşani a avut etapă lberă ieri. Focşănenii pregătesc meciul de etapa viitoare cu Ceahlăul 2 Piatra Neamţ. Ieri, jucătorii focşăneni au susţinut un joc şcoală cu echipa de juniori. În ciuda ploii torenţiale căzute la Focşani, antrenorii au ţinut meciul mai bine de 70 de minute. Jucătorii de la prima echipă au cîştigat, dar toţi au convenit că mult mai importante sînt punctele din campionat. Mai ales că rezultatele indirecte au fost favorabile şi în etapa de ieri. (Dan CHIRIAC)