"Au aterizat" direct în subsolul clasamentului

3 apr 2012 675 vizualizări
CSM Focşani -Aerostar Bacău 0-1(0-0) şi FC Panciu - Oţelul 2 Galaţi 0 -0, în etapa a 18-a a Ligii a treia de fotbal Cele două echipe vrîncene din Liga a treia nu au reuşit să cîştige partidele disputate pe teren propriu în etapa intermediară desfăşurată ieri.

CSM Focşani a “aterizat” direct în subsolul clasamentului după ce a pierdut partida dispută în compania aviatorilor din Bacău. Focşănenii nu au jucat nimic în meciul de ieri, ocaziile la poarta oaspeţiilor fiind foarte rare. Doar Milea, în minutul 15, a pus în pericol poarta adversă. Apoi, oaspeţii au preluat controlul jocului şi au ratat o mare coazie prin Munteanu, în minutul 28. Lobul acestuia l-a depăşit pe Borş, dar a ocolit şi poarta. Pînă la pauză, băcăuanii au fost mai periculoşi, dar nu au marcat. După reluare, Crăciun putea deschide scorul cu o lovitură de cap, în minutul 49. Jocul s-a mutat spre poarta focşănenilor şi după mai multe incursiuni pe partea dreaptă, Tofan a făcut faza meciului, în minutul 76. Acesta a driblat mai mulţi fundaşi focşăneni şi a tras spre poarta lui Borş. Portarul CSM-ului a reuşit să respingă doar pînă la Berbece care a marcat cu un şut sub transversală. Pînă la final, gazdele au încercat să revină, dar portarul Vizitiu nu a avut prea multe emoţii. CSM a jucat cu: Borş - Ciornei, Crăciun, Toader, Stanciu – Dumitriu (57 Mîndrescu), Bucătaru (80 D.Negoiţă), Suvac, Săpunaru – Milea (81 V. Negoiţă), Toma. Aerostar a jucat cu: Vizitiu – Varea, Burcă, Măgirescu, Sîrbu – Apetroae, L. Dumitru, Tofan, Ichim, Pasmiciuc (85 Brăescu), Munteanu (65 Berbece). FC Panciu nu a reuşit să cîştige partida disputată cu Oţelul 2 Galaţi, deşi a aratat mai multe ocazii de poartă. Vrîncenii au avut doar 12 jucători valizi pentru acest meci. Gurguiatu, Beşa şi Stan au fost suspendaţi, iar Predoiu şi Tudor au fost accidentaţi. În prima repriză, păncenii au ratat două mari ocazii de gol, în timp ce gălăţenii s-au apropiat timid de poarta adversă. Cele mai mari ocazii ale meciului au fost ratate de I. Radu, care a trimis balonul în bară şi de Stoian, care nu a reuşit să puncteze deşi a scăpat singur cu portarul advers. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Voinea, Cioran, Ov. Radu, Mihai – Gălăţeanu, Duţu (85 Corbea), Bîra, Stoian – Predoiu (30 Tudor – 75 M. Stoian), I. Radu. “Sînt nemulţumit de rezultat, dar nu şi de evoluţia băieţilor. Am avut trei jucători suspendaţi, iar Predoiu a intrat pe teren deşi era lovit. L-am schimbat în minutul 30, iar noul intrat Tudor nu a rezistat tot meciul pentru că era răcit. Am avut doar 12 jucători valizi şi cu toate acestea am dominat meciul. Am ratat multe ocazii, am avut bară, dar nu am marcat. Păcătuim la finalizare”, ne-a spus antrenorul Ionică Serea. În etapa de vineri, CSM Focşani va sta, iar FC Panciu va juca în deplasare cu CSM Paşcani. (Dan CHIRIAC)