Goluri cu ţîrîita

1 apr 2012 525 vizualizări
Trei remize albe şi două victorii ale gazdelor în primele meciuri ale etapei a XXIV din Liga I * doi suporteri gorjeni au intrat pe teren în meciul Pandurii – Steaua, iar unul i-a arătat fundul portarului oaspeţilor

Oţelul Galaţi – Voinţa Sibiu 3-0 (1-0). Giurgiu (‘3), Pena (’55), Antal (’86). Ambiţiile sibienilor au sucombat încă din start, cînd Viglianti a trimis un lob peste apărarea adormită a lui Alexandru Pelici şi Gabi Giurgiu a înscris din apropiere cu un şut plasat sub bară. Oaspeţii au suferit şocul din plin, gălăţenii dominînd aproape tot timpul, dominare materializată prin voleul pe spate al lui Pena, din centrarea lui Ljubinkovic, iar Antal a închis tabela, după o acţiune pe contraatac iniţiată de Stromajer şi continuată de Giurgiu.
* Sportul Studenţesc – CS Mioveni 0-0. Se vede că tînăra echipă a lui Daniel Isăilă se descurcă foarte greu atunci cînd este în postura de favorită a unui meci şi acest lucru s-a văzut şi în partida cu argeşenii, care s-au luptat cu ardoare pentru bruma lor de iluzii. Studenţii au dominat teritorial, însă, mai mult decît adversarii (care au avut şi ei şansele lor) i-au biruit propriile emoţii, jucătorii din Regie bîlbîindu-se în faţa porţii. Sportul a înscris, totuşi, un gol, prin Dobre (’51), semnalizarea de ofsaid a asistentului care a dus la anularea golului fiind discutabilă.
* Petrolul – FC Braşov 2-0 (0-0). Hamza (’55), Zerka (’59). Cu Gigi Mulţescu pe banca tehnică, gazdele au avut emoţii în prima repriză, la ocaziile lui Iljoski şi Buga. După pauză, însă, elevii lui Marius Şumudică au fost îngenuncheaţi în cinci minute. Centrările perfecte ale lui Opriţa i-au găsit pe Hamza şi Zerka, iar după cele două reuşite ploieştene, echipa braşoveană s-a tăiat complet.
* Pandurii Tîrgu Jiu – Steaua 1-1 (0-0). Maxim (’81) / Chipciu (’74). Dacă n-au cîştigat în Gorj, steliştii pot să blesteme ratările din prima repriză ale lui Rusescu, Chiricheş şi Tănase, într-o perioadă pe care au dominat-o total. Elevii lui Petre Grigoraş s-au trezit după pauză, iar deschiderea scorului a venit împotriva cursului jocului, printr-un şut de zile mari al lui Chipciu, din colţul careului. Echipa Pandurii a egalat la o eroare de marcaj a steliştilor, la o fază prelungită, excelentul Maxim fiind uitat chiar de către Chipciu, cînd a trimis mingea în poarta lui Stanca din 6 metri. Un incident s-a produs în min. 24, cînd doi suporteri ai echipei locale au intrat pe teren, primul scoţîndu-şi pantalonii şi arătîndu-i partea dorsală portarului Stanca. Cel de-al doilea a susţinut că a vrut să-l oprească pe primul, ambii fiind neutralizaţi de jandarmi. Pe numele lor li s-a întocmit şi dosar penal.
* Gaz Metan Mediaş - Astra Ploieşti 0-0. A doua remiză albă a etapei a fost obţinută la capătul unui joc destul de antrenant, în care oaspeţii (la primul meci sub comanda lui Mircea Rednic) au ratat două mari ocazii în prima repriză, iar medieşenii au dominat, fără să înscrie, partea a doua.
Aseară s-a disputat partida Rapid – Dinamo. Ultimele trei meciuri ale etapei, se dispută astăzi: Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 19:00, Digi Sport), “U” Cluj – FCM Tîrgu Mureş (19:00, DolceSport) şi FC Vaslui – CFR Cluj (21:30, DigiSport).
Etapa viitoare (6-9 aprilie): FCM Tîrgu Mureş - Gaz Metan Mediaş (vineri), Voinţa Sibiu – FC Vaslui, Dinamo – Petrolul Ploieşti, CFR Cluj – Rapid (sîmbătă), Astra Ploieşti – Pandurii Tîrgu Jiu, Ceahlăul Piatra Neamţ – “U” Cluj, Steaua – Sportul Studenţesc (duminică), FC Braşov – Concordia Chiajna, CS Mioveni – Oţelul Galaţi (luni).