Un singur punct, prea puţin pentru echipele din Liga a treia

23 mar 2012 703 vizualizări
FC Panciu - Ceahlăul 2 Piatra Neamţ 1-1 (0-0) şi ABC Stoicescu - CSM Focşani 2-0 (1-0), în etapa a 16-a a Ligii a treia la fotbal

Cele două echipe vrîncene din Liga a treia au obţinut un singur punct în meciurile disputate ieri. FC Panciu a terminat la egalitate partida cu Ceahlăul 2 Piatra Neamţ deşi a avut 1-0 şi putea obţine cele trei puncte puse în joc. Păncenii au început mai bine meciul şi au ratat prima ocazie a meciului prin Predoiu, în minutul 14. Oaspeţii au replicat prin Bobric, în minutul 26, care a tras paralel cu linia porţii. Predoiu a avut încă două ocazii de gol în minutele 32 şi 39. Prima repriză s-a încheiat cu ocazia lui Radu, care nu a reuşit să fructifice din faţa porţii adverse. La şase minute după reluare, Stoian a executat o lovitură liberă iar Radu a reluat cu capul în plasă. Era 1-0 şi toată lumea se gîndea că vrîncenii vor obţine victoria. A fost suficientă o eroare a defensivei vrîncene, în minutul 64, pentru ca Bobric să reia în plasă, după ce a avut timp suficient să-şi aranjeze mingea. Elevii lui Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan s-au aruncat spre poarta adversă, dar Predoiu şi Bîra au dat cu piciorul ocaziei de a aduce prima victorie din 2012 pentru formaţia vrînceană. Meciul de la Panciu a avut şi un moment mai puţin plăcut, la începutul jocului, cînd un suporter a aruncat o petardă în teren, fiind ridicat de forţele de ordine. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Voinea, Gurguiatu, Stan, Mihai – Tudor (65 Gălăţeanu), Duţu (68 Ov. Radu), Cioran (59Bîra), Stoian – Predoiu, Radu. Oaspeţii au replicat cu Jigha – Apetrei, Călin, Gorea, Stahie – Margină ( 81 Decarvalho), Diaconu, Pavel, Sofronie – Bobric (75 Gheorghiu), Dobrescu. În schimb, CSM Focşani a făcut un meci slab la Buzău şi a pierdut un meci foarte important în lupta pentru evitarea retrogradării. Focşănenii nu au profitat de victoria din prima etapă şi au cedat lametabil în faţa unei echipe formată din mulţi juniori. Buzoienii au marcat prin Mîndroasa în minutele 16 şi 64 şi au obţinut o victorie care complică foarte mult situaţia în subsolul clasamentului. Focşănenii au jucat slab şi nu au obţinut nimic dintr-un meci care ar fi putut să le simplifice situaţia în clasament. CSM Focşani a jucat cu: Borş - Ciornei, Negoiţă, Ştefan, Stanciu – Suvac (Dumitriu), Şonţu (Toader), Bucătaru, Săpunaru – Milea, Toma (Tîrcă). Gazdele i-au avut pe teren pe Coman – Potăraşu, Constantinescu, Ghisman, Filipescu – Stănilă, Roşca, Bobe, Capotă - Stan, Mîndroasa. (Dan CHIRIAC)