Au pierdut în minutul 92, din penalty

22 mar 2012 341 vizualizări
CSM Focşani - FC Vaslui 0-1(0-0), pe stadionul „Milcovul 2”, în campionatul naţional al juniorilor A

Play-off-ul campionatului naţional al juniorilor A a programat ieri, pe stadionul „Milcovul 2”, partida dintre CSM Focşani şi Sporting Vaslui.  Oaspeţii s-au impus cu 1-0, după un gol marcat în ultimele secunde, din penalty. În prima etapă a fazei a doua a campionatului ambele echipe au cedat partidele disputate, lucru care a lăsat amprente în jocul de ieri. Combatantele au jucat cu frică şi au încercat să obţină victoria care să le păstreze în lupta pentru primele locuri. Focşănenii, pregătiţi de Daniel Bănică, au fost mai aproape de victorie, dar au pierdut prosteşte pe final. În repriza a doua, CSM-ul a avut superioritate numerică. Oaspeţii au rămas în zece oameni după un gest urît făcut de un mijlocaş advers. Acesta a lovit cu mingea intenţionat un adversar şi a fost eliminat. Ionuţ Tîlvăr a avut ocazia meciului în minutul 70. Acesta a trecut de toată apărarea adversă, dar a tras în portarul advers deşi şi-a potrivit mingea mai multe momente. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, în minutul 92 oaspeţii au primit un penalty din partea arbitrului gălăţean Bedreagă. Deşi unii au contestat lovitura de la 11 metri, iar antrenorul oaspeţilor a dorit să forţeze nota, spunînd că a primit un penalty gratuit, opinia generală a fost că decizia arbitrului a fost una corectă. Jitaru a transformat, deşi portarul Trifan a fost la un pas să apere. Duminică, echipa de juniori va juca în deplasare la LPS Iaşi. (Dan CHIRIAC)