Risipitorii din Madrid

22 mar 2012 274 vizualizări
Real a pierdut alte două puncte în lupta pentru titlu, diferenţa faţă de Barcelona reducîndu-se la şase puncte * în Cupa Italiei, finală Juventus – Napoli, iar în Cupa Germaniei, Bayern – Borussia Dortmund * două echipe din liga a treia în semifinalele Cupei Franţei

Spania – XXVIII: Real Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, în deplasare, rezultat în urma căruia, FC Barcelona se află la şase puncte de formaţia antrenată de José Mourinho. Madrilenii au pierdut patru puncte în cîteva zile. După ce duminică au făcut 1-1 pe teren propriu, cu Malaga, au înregistrat acelaşi scor la Villarreal.  Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 62, dar, la fel ca în partida precedentă, adversarii Realului au egalat în finalul meciului, în urma unei lovituri libere, care a fost transformată în gol de Senna în minutul 83. Madrilenii au terminat meciul cu numai nouă jucători, după ce Segio Ramos şi Özil au fost eliminaţi în minutele 85, respectiv 86. Real ocupă locul 1 cu 72 puncte, fiind urmată de FC Barcelona cu 66 şi de Valencia cu 47. Alte rezultate:  Atletico Madrid - Bilbao 2 -1; Gijon – Mallorca 2-3; Real Sociedad - Levante 1-3; Valencia - Real Zaragoza 1-2.
* Anglia – XXIX:  În derbiul etapei, Manchester City a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Chelsea, revenind la un punct de liderul Manchester United. Chelsea a deschis scorul prin Cahill (60). City a egalat printr-un penalti transformat de Agüero (78), iar apoi a luat conducerea prin Nasri (85). Carlos Tevez a rejucat pentru Manchester City, el intrînd în joc în minutul 63, în locul lui De Jong. Alte rezultate: Tottenham – Stoke 1-1; Everton – Arsenal 0-1; Queen’s Park Rangers – Liverpool 3-2. Clasament: 1. Manchester United - 70 p; 2.  Manchester City - 69 p; 3. Arsenal 55 – p.
* Cupa Italiei: Napoli s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a învins Siena, scor 2-0, în returul semifinalei, după ce a pierdut în tur cu 1-2. Au marcat: Vergassola (’11 – autogol) şi Cavani (’31). Paul Codrea a fost rezervă la Siena. În finală, Napoli va juca în compania formaţiei Juventus Torino, care a eliminat AC Milan.
* Cupa Germaniei: Bayern München a cîştigat, miercuri, în deplasare, după lovituri de departajare, eciul cu echipa Borussia Mönchengladbach, calificîndu-se în finala Cupei Germaniei, pe care o va disputa cu Borussia Dortmund. La finalul timpului regulamentar şi prelungirilor, scorul a fost 0-0. La lovituri din punctul de la 11 metri, au transformat pentru Bayern, Alaba, Ribéry, Lahm şi Kroos. Pentru gazde, au înscris Daems, Herrmann, ratînd Dante şi Nordtveit.  Finala va avea loc la 12 mai.
* Cupa Franţei. Ultimele rezultate din sferturi: Rennes – Valenciennes 3-1; PSG – Lyon 1-3.  Rennes şi Lyon se alătură formaţiilor din liga a treia, Quévilly şi GFCO Ajaccio.