Victorie mare pentru CSM, după un meci foarte incins

16 mar 2012 910 vizualizări
u CSM Focşani -Politehnica Galaţi 1- 0 (1-0), în prima etapă a returului Ligii a treia

Echipa CSM Focşani a obţinut un succes foarte important în partida jucată ieri cu Politehnica Galaţi. Victoria i-a ajutat pe focşăneni să urce trei poziţii în clasament şi să ajungă într-o zonă mai liniştită. O eventuală victorie în meciul de etapa viitoare, de la Buzău, cu ABC Stoicescu, ar putea aduce şi mai multă linişte în tabăra focşănenilor. Meciul de ieri a început cu ocazia lui Dumitriu din minutul 2. Apoi, oaspeţii au solicitat o lovitură de la 11 metri, în minutul 3, după un duel între Drăgan şi portarul Borş. Singurul gol al meciului a venit în minutul 4, cînd Milea a prins un şut la colţul lung, de la 20 de metri lateral şi l-a învins pe portatul Olaru. Milea putea închide meciul în minutul 14, dar acesta a preferat o centrare în faţa porţii în locul unui şut dintr-o poziţie favorabilă. Munteanu l-a pus la grea încercare pe portarul Borş, în minutul 17. Gălăţenii au avut un final de repriză mai bun, dar apărarea focşănenilor a rezistat. După reluare, CSM a avut din nou ocazia să-şi majoreze diferenţa pe tabelă, dar Tîrcă nu a reuşit să finalizeze dintr-o poziţie favorabilă. Şonţu a avut golul în vîrful bocancului, în minutul 64, dar a tras pe lîngă poartă.

Oaspeţii s-au aruncat în atac, iar Ciornei a profitat de  spaţiile lăsate libere şi a scăpat singur spre poarta adversă în minutul 80. Fundaşul dreapta a tras însă pe lîngă bară. Gălăţenii puteau egala în minutul 87, dar şutul lui Lupu a fost salvat de colegul său Hristian, devenit fără voie salvatorul Focşaniului. Bucătaru a lovit bara în minutul 89, după o fază creată de Şonţu. La final, gazdele s-au bucurat pentru o mare victorie, care îi scoate pentru moment din zona de retrogradare. CSM i-a avut în teren pe Borş - Ciornei, Ştefan, V.Negoiţă, Stanciu – Dumitriu (64 Şonţu), Bucătaru, Suvac, Săpunaru – Milea (89 Mîndrescu), Tîrcă (78 D. Negoiţă). Gălăţenii au replicat cu: Olaru – Vrînceanu, Dima, Racoviţă, Munteanu – Serian, Velicu (57 Lupu), State (70 Agbleta), Drăgan – Ginghină, Hristian.

Panciu a bătut cu 5-0

FC Panciu a obţinut o victorie clară în amicalul jucat ieri. Elevii lui Ionică Serea şi Dănuţ Bolocan au învins cu 5-0 pe Şoimii Mirceşti. Golurile au fost marcate de Tudor, Predoiu, Radu-penalty, Predoiu, Corbea. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Voinea, Gurguiatu, Ov. Radu, Mihai – Tudor, Stan, Bîra, Stoian – Predoiu, Radu. Au mai intrat : G. Lazăr, Gălăţeanu, Corbea, Beşa, G. Stoian. Şoimii au jucat cu: Trifan – Nistor, Tepdorescu, Pănescu, Secu – S. Popa, Burcăcel, Covaci, Ciobotaru – Sava, I. Popa. A fost o ultimă verificare înaintea jocului cu Ceahlăul 2 Piatra Neamţ care se va disputa la Panciu pe 23 martie. (Dan CHIRIAC)