Steaua se apropie de podium

13 mar 2012 509 vizualizări
* bucureştenii s-au impus ls Cluj * Astra -CS Mioveni un meci cu ciudăţenii

“U” Cluj – Steaua 0-1 (0-1). Rusescu (’37). Deşi au avut ghinion în prima repriză, în care s-au accidentat Martinovic şi Prepeliţă, elevii lui Ilie Stan au dominat clar pînă la pauză, concretizînd prin Rusescu, care a profitat de o degajare aiurea a lui Szukala şi a înscris din careu. După pauză, Steaua a făcut pasul înapoi, permiţînd clujenilor să atace pînă la final, fără succes.
“Astra Ploieşti – CS Mioveni 3-1 (1-1). Pătraşcu (’18), Găman (’24), Spadacio (’58) / Zuluf (‘1). Meci cu ciudăţenii la Ploieşti, oaspeţii deschizînd scorul încă din secunda 12 (!). Publicul a început să murmure, dar Astra a egalat, după un şut de la distanţă al lui Pătraşcu, care, deşi nu a fost prea puternic, a rupt plasa lui Cobrea, gol validat de central, chiar dacă asistentul nu l-a văzut. Şase minute mai tîrziu, la un corner, Găman a trimis balonul cu capul, în plasă, fundaşul Voicu respingînd cu cotul dincolo de linia porţii. Dacă arbitrul nu valida golul, Voicu ar fi fost eliminat. Încă o ciudăţenie în partea secundă: fundaşul oaspeţilor, Olteanu, a primit cartonaş galben şi apoi roşu, deşi nu mai avea un “galben”, problema fiind rezolvată de arbitrul de rezervă. În minutul următor, Spadacio a lămurit lucrurile cu un şut splendid din lovitură liberă. Fatai (Astra) a fost eliminat în min. 79 pentru cumul.