Pandurii atacă, Dinamo înscrie

11 mar 2012 509 vizualizări
Derbiul de la Tîrgu Jiu s-a încheiat cu patru goluri şi fără învingător * Oţelul suferă din greu în ofensivă * la Tîrgu Mureş, fotbaliştii au înotat în zăpadă

* FC Vaslui – Concordia Chiajna 4-0 (3-0). Wesley (’14), Adailton (’34), Paito (’43), Sînmărtean (’64). Echipa antrenată de Augusto Inacio a obţinut o victorie la pas în faţa fotbaliştilor din Chiajna, victorie conturată în prima repriză, cînd portarul israelian Baruch a comis-o impardonabil la două din cele trei goluri.  El a scăpat mingea în poartă la un şut fără probleme al lui Adailton şi a rămas mască la centrarea lui Paito, care a fost, de fapt, un gol neaşteptat. În partea secundă, vasluienii s-au mai odihnit, iar ilfovenilor le-a cam pierit cheful de fotbal, mai ales după golul la colţul lung marcat de Sînmărtean.
* Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 1-1 (1-1). Petre (‘2) / Kapetanos (’13).  Clujenii au avut o mare ocazie încă din primul minut, prin Kapetanos, dar în minutul următor era 1-0 pentru Mediaş. Ciprian Petre a trimis un lob de la 20 metri peste portarul Stăncioiu, rămas ca Tătăruşanu la Enschede! Constrînsă să atace, CFR a reuşit egalarea prin Kapetanos, care a trimis mingea printre picioarele lui Pleşca, după o pasă inteligentă a lui Peralta. Grecul a vrut să-i plătească datoria argentinianului în min. 36, numai că lovitura de cap a lui Peralta a fost respinsă de Pleşca peste poartă. După pauză, o fază controversată în min. 52, cînd Celestino l-a împins în careu pe Bratu, care s-a ales cu “galben” în loc de penalty. Vranjes şi Sougou au ratat şansa preluării avantajului pentru CFR, ambele ocazii provenite din centrările lui Camora. Meciul a continuat echilibrat, cu şanse de ambele părţi, iar în ultimele secunde Kapetanos a ratat victoria pentru CFR, trimiţînd din 6 metri pe lîngă poartă.
* Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0. Echipa dunăreană nu-şi găseşte cadenţa în acest început de campionat. Deşi a combinat bine în cîmp, Oţelul nu a găsit drumul spre poarta adversă, nici Pena, nici Stromajer, nefiind în zi de inspiraţie. Încurajaţi de neputinţa gazdelor, nemţenii au prins curaj, ratînd două mari ocazii prin Gafiţa şi Golubovic. În repriza secundă, s-a jucat mai avîntat, dar fără efecte pe tabela de marcaj.
* Pandurii Tîrgu Jiu – Dinamo 2-2 (1-2). Viera (‘8), Pintilii (’82 – penalty) / Dănciulescu (’16), Niculae (’29). Echipa olteană a făcut un meci foarte bun în faţa liderului şi numai pripeala în faţa porţii (Batin a ratat inadmisibil în două rînduri) i-a privat pe gorjeni de un rezultat mai bun. Gazdele au deschis repede scorul, mingea trimisă cu capul de Viera păcălindu-l pe portarul Bălgrădean. Dinamoviştii s-au dovedit din nou maeştri ai contraatacului, cu Cătălin Munteanu la pupitrul de comandă şi, la pauză,  scorul era 2-1 pentru Dinamo. În repriza secundă a ieşit la rampă şi arbitrul Ovidiu Haţegan. El l-a eliminat foarte uşor pe Voiculeţ (’67), care a primit roşu direct pentru o intervenţie în virtutea inerţiei la Moţi, însă în compensaţie, le-a oferit la fel de uşor gorjenilor şansa egalării, acordînd penalty la un contact între Koné şi Lemnaru. În min. 90^2, a fost eliminat şi dinamovistul Cosmin Matei, care a primit al doilea cartonaş galben.
* Sportul Studenţesc – FC Braşov 2-1 (1-1). Lazăr (’34), Dobre (’61)/ Ilijoski (’17). Foarte animată partida din Regie, cu braşovenii la pupitru în prima repriză şi cu studenţii în cea de-a doua. Cu Viveiros în mare vervă, oaspeţii au deschis scorul, cînd Ilijoski a fructificat centrarea portughezului, iar Valentin Lazăr a egalat. Dominarea studenţilor din partea a doua s-a fructificat prin golul de la 20 metri al lui Leonard Dobre (lob peste portar), însă echipa gazdă a trecut prin mari emoţii, după eliminarea din min. 66 a lui Farmache. În ultimele secunde, Distefano a înscris pentru Braşov, dar golul a fost anulat discutabil pentru fault la portar.
* FCM Tîrgu Mureş - Voinţa Sibiu 0-0. Disputat pe o ninsoare aprigă, partida a fost o dispută ambiţioasă între două echipe ce caută puncte cu lumînarea. Ambele formaţii s-au întrecut în ratări, pe final echipa gazdă fiind mai incisivă în atac.
Aseară, s-a mai disputat jocul Rapid – Petrolul, iar astăzi sînt programate meciurile “U” Cluj – Steaua (ora 19:00, transmis de DolceSport) şi Astra Ploieşti – CS Mioveni (21:30, DigiSport).
Etapa viitoare (16-19 martie): Concordia Chiajna – Rapid, CS Mioveni – FCM Tîrgu Mureş (vineri), Voinţa Sibiu – Gaz Metan Mediaş, CFR Cluj – Pandurii Tîrgu Jiu, Petrolul – “U” Cluj, Dinamo – Sportul Studenţesc (sîmbătă), FC Braşov – Oţelul Galaţi, Steaua – Astra Ploieşti (duminică), Ceahlăul Piatra Neamţ – SC Vaslui (luni).

Clasament
1. Dinamo    20    13    5    2     36:12    44 (^17)
2. CFR    20    13    4    3     39:15    43 (^13)
3. Rapid    19    11    6    2     31:18    38 (^11)
4. Vaslui    20    11    3    6     34:18    36 (^6)
5. Steaua    19    10    5    4     25:14    35 (^5)
6. Oţelul    20    9    5    6     17:15    32 (^2)
7. Pandurii    20    8    7    5     32:22    31 (-2)
8. “U” Cluj    19    7    8    4     25:19    29 (^2)
9. Astra    19    6    7    6     17:18    25 (-5)
10. Braşov    20    6    5    9     21:20    23 (-4)
11. Ceahlăul    20    5    8    7     17:25    23 (-4)
12. Mediaş    20    6    4    10     27:34    22(-11)
13. Sibiu    20    5    6    9     13:22    21 (-9)
14. Sportul    20    4    8    8     21:33    20 (-13)
15. Petrolul    19    4    6    9     16:23    18 (-9)
16. Mureş    20    3    8    9     17:26    17 (-16)
17. Chiajna    20    3    5    12     12:35    14 (-13)
18. Mioveni    19    2    3    14     12:43    9 (-21)

Oana Amaxinesei, în Franţa
Portarul Oana Amaxinesei, de la Terom Z Iaşi, a semnat un contract valabil cu formaţia franceză Fleury pînă la finalul sezonului în curs. Clubul francez a fost nevoit să aducă de urgenţă un portar, după ce titulara Pauline Geoffroy s-a accidentat la umăr. Fleury a decis să semneze cu Oana Amaxinesei (25 de ani, 1.84 metri), care a mai trecut în carieră pe la echipa din Baia Mare şi în prima ligă greacă. Noua sa echipă, Fleury, a încheiat sezonul regulat pe locul 8 şi va juca în play-off-ul ligii franceze cu echipa de pe locul 9, Dijon, în 14 martie.
Georgienii ne învaţă rugby
Reprezentativa de rugby a Romaniei a fost învinsă, sîmbătă, pe stadionul Naţional Arcul de Triumf, cu scorul de 13-19 (10-6), de naţionala Georgiei, într-un meci din Cupa Europeană a Naţiunilor. “Stejarii” au început bine meciul şi au reuşit un eseu prin Carpo, transformat de Vlaicu. În inferioritate numerică, georgienii au transformat o lovitură de pedeapsă. Pînă la pauză, Calafeteanu a transformat şi el o penalitate, georgianul Kviripkaşvili reducînd scorul la 10-6. După 13-6 (lovitură de pedeapsă, Calafeteanu), georgienii au preluat controlul partidei, impunîndu-se net în final.
Atacant argentinian în Giuleşti
Acţionarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat, sîmbătă, agenţiei MEDIAFAX, că atacantul argentinian Juan Ignacio Sanchez Sotelo va juca la Rapid pînă la sfîrşitul actualului sezon. "Aşa cum am promis, aducem un atacant care să ne ajute în această perioadă în care lipseşte Daniel Pancu. Pe atacant îl cheamă Juan Ignacio Sanchez Sotelo, este argentinian, dar are cetăţenie italiană. La vară vom lua o decizie în ceea ce priveşte transferul lui definitiv", a spus Copos. Oficialul rapidist a menţionat că transferul lui Sotelo nu s-a făcut fără acordul antrenorului Răzvan Lucescu. În vîrstă de 24 de ani, Juan Ignacio Sanchez Sotelo se află în proprietatea clubului argentinian de primă ligă Racing Club, dar din 2010 a evoluat sub formă de împrumut la echipele Patronato de Parana (liga a doua din Argentina) şi La Serena (prima ligă din Chile).
Accident mortal la schi-cross
Sportivul canadian Nick Zoricic a decedat, sîmbătă, după ce a căzut în timpul finalelor Cupei Mondiale de schi-cross de la Grindelwald (Elveţia), a anunţat Federaţia Elveţiană de Schi. Schiorul în vîrstă de 29 de ani a părăsit pista după o săritură şi a căzut pe gardul de securitate, conform imaginilor surprinse de televiziunea elveţiană. " În ciuda eforturilor de a-l reanima, Zoricic a decedat la ora 12.35 (13.35 ora Romaniei), ca urmare a unui traumatism sever", se arată într-un comunicat al Swiss-Ski.
Boxer sirian, asasinat de terorişti
Campionul de box sirian Ghiath Tayfour, în vîrstă de 43 de ani, a fost asasinat, duminică, la Alep, al doilea oraş al ţării, a anunţat agenţia Sana. "Un grup terorist armat (...) l-a vizat pe pugilistul Ghiath Tayfour atunci cînd trecea cu maşina prin faţa universităţii din Alep. El a murit pe loc, după ce a fost împuşcat de cinci ori în cap", a anunţat Sana. Tayfour a cîştigat campionatul naţional de box în 1984, iar apoi şi-a păstrat titlul pînă în 1998, conform Sana. De la începutul revoltei în urmă cu un an, violenţele s-au soldat cu circa 8.500 de morţi, majoritatea civili.
Englezii vor tehnologie video
Federaţia Engleză de Fotbal (FA) a cerut din nou introducerea asistenţei video pe linia porţii, după ce echipa Queens Park Rangers a avut un gol al jucătorului Clint Hill anulat, sîmbătă, deşi mingea a depăşit linia porţii. "După reuniunea de săptămîna trecută a International Board, FA vrea să îşi reitereze dorinţa ca tehnologia pe linia porţii să fie introdusă cît mai curînd posibil. Vom continua să facem presiuni pentru introducerea acestui sistem, după ce teste independente vor fi fost realizate în acest an", a anunţat FA. O decizie finală ar urma să fie luată de International Board în luna iulie, iar surse apropiate de Premier League au precizat că va fi luată în calcul posibilitatea folosirii sistemului chiar dacă sezonul va începe în Anglia la doar cîteva săptămîni după anunţarea hotărîrii.
Casillas, în Top 10
Portarul echipei Real Madrid, Iker Casillas, a intrat, după meciul cu Betis Sevilla,  în Top 10 al fotbaliştilor din toate timpurile cu cele mai multe minute de joc în prima ligă spaniolă. Îîn minutul 39 al partidei cu Betis, Casillas a atins cifra de 39.881 de minute în primul eşalon din Spania şi l-a depăşit pe Alberto Gorriz, pe care l-a devansat Raul Gonzalez şi l-a trimis pe locul zece, în urmă cu patru ani.Prima poziţie este ocupată de Andoni Zubizarreta, cu 55.746 de minute. în cazul în care nu va avea probleme în sezoanele următoare, Casillas ar putea să îl depăşească pe Zubizaretta în ediţia 2016/2017 de campionat.