"Nu am prins cea mai bună zi, dar diferenţa de scor e prea mare"

29 feb 2012 981 vizualizări
Spune Petrache Gurguiatu, antrenorul echipei de futsal CSM Focşani după meciul cu Spicom Sf. Gheorghe

Echipa de futsal CSM Focşani a pierdut marţi seara meciul disputat pe teren propriu cu Spicom Sf. Gheorghe. Diferenţa de scor pare prea mare, faţă de cele întîmplate pe teren, deşi victoria oaspeţilor nu poate fi contestată. Antrenorul Petrache Gurguiatu a recunoscut că echipa din Sf. Gheorghe a fost mai bună marţi seara, dar consideră că scorul putea fi altul. „Nu am prins cea mai bună zi, dar diferenţa de scor e prea mare. În mod normal trebuia să pierdem la un gol, două, dar am greşit foarte mult. Vom încerca să ne revanşăm în meciul de sîmbătă de la Deva”, ne-a spus Petrache Gurguiatu. Focşănenii au acuzat şi două decizii ale brigăzii de arbitri din finalul primei reprize. Astfel, Balmuş şi Captan sînt acuzaţi că nu au acordat două faulturi şi implicit două lovituri de la 10 metri pentru echipa gazdă, în ultimul minut al primei reprize, după două intervenţii neregulamentare asupra lui Covaci. Cu un rezultat de egalitate la pauză, soarta partidei ar fi putut fi alta în repriza a doua. Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 3, cînd Burciu l-a învins pe Borş cu un şut din afara careului. După pauză, oaspeţii s-au distanţat la 3-0, dar Săraru a readus speranţele după ce a împins mingea în poarta adversă. Oaspeţii au marcat repede pentru 4-1, iar Ilaş şi Chivu au avut ocazia să reducă din nou diferenţa la două goluri. În loc de 4-2, a fost 5-1 pe contratac, iar meciul s-a terminat în aplauzele celor o mie de spectatori, care au avut puterea să-şi aplaude favoriţii în ciuda înfrîngerii. Golurile partidei au fost marcate de Săraru 31, respectiv Burciu 3, Bocz 23, Roman 28, Ticaro 33 şi Buzdoso 38. CSM Focşani a jucat cu: Borş, Olăraşu, Forcoş, Ungureanu, Popa, Alecsandrescu, Săraru, Sava, Chivu, Covaci,Toader şi Ilaş.Oaspeţii au jucat cu: Grigoraş, Mate, Manya, Pînzaru, Burciu, Kisgyorgy, Bocz, Buzdoso, Şerban, Ticaro, Roman şi Kedves. Covaci a fost eliminat în ultimul minut al meciului, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Acesta nu va putea juca la Deva, la fel ca şi Emilian Chivu, care a acumulat aseară al patrulea cartonaş galben. O menţiune specială merită şi publicul spectator, care a venit la sală şi a avut puterea să treacă peste eşecul favoriţilor. După această înfrîngere, focşănenii au rămas pe locul cinci şi au şanse mici să mai prindă locul patru, ocupat de United Galaţi. De altfel, cele două echipe se pare că vor ajunge să se întîlnească în play-off, lucru care a născut anumite discuţii în condiţiile în care la meciul de aseară a fost delegată o brigadă de arbitri chiar din Galaţi. (Dan CHIRIAC)