CSM Focşani a pierdut pe final amicalul cu Gloria Buzău

29 feb 2012 2249 vizualizări
Gazdele s-au impus cu 2-1, dar au primit o replică foarte bună din partea echipei focşănene

CSM Focşani a pierdut cu 2 – 1 amicalul disputat ieri dimineaţă la Buzău, cu formaţia de Liga a doua Gloria Buzău. Gazdele s-au impus la capătul unui meci echilibrat, după reuşitele lui Martinescu, în minutele 35 şi 83. Focşănenii au egalat în minutul 75, după centrarea lui Mîndrescu şi reluarea cu capul a lui Crăciun. Meciul a fost echilibrat, gazdele reuşind să speculeze două greşeli în defensiva focşănenilor. Evoluţia echipei pregătite de Adrian Toma şi Aurel Pastia a fost apreciată chiar şi de tehnicianul buzoienilor, Mihai Ciobanu, care s-a arătat surprins de poziţia în clasament a CSM-ului. “Vă felicit, aţi jucat foarte bine! Aveţi o echipă bună, care ne-a pus foarte multe probleme în meciul de azi”, a spus Ciobanu la finalul jocului. La rîndul său, Adrian Toma s-a declarat mulţumit doar pe jumătate de evoluţia jucătorilor săi. “Este primul meci din acest an pe care-l jucăm pe un teren normal. Cu Rîmnicu Sărat terenul a fost plin de bălţi, iar la Panciu am avut zăpadă. Acum au văzut şi jucătorii un teren normal. În aceste condiţii nu puteam să le cer prea multe. Au fost unele greşeli, dar per-total a fost un antrenament reuşit pentru noi”, ne-a spus Adrian Toma. Meciul de ieri s-a jucat pe un teren curăţat în totalitate de zăpadă. Focşănenii au avut mai mult posesia mingii în prima jumătate de oră, timp în care ocaziile de poartă au cam lipsit. În minutul 35, după ce Stanciu a cerut o lovitură liberă, gazdele au pornit pe contraatac şi au punctat prin Martinescu. Stanciu putea egala în ultimul minut al reprizei, dar şutul său din lovitură liberă, de la 16 metri, a trecut puţin pe lîngă poartă. După pauză, în poarta gazdelor a intrat Zdrîncă, fostul golkeper de la Unirea Focşani, în mandatul lui Ionuţ Chirilă. Acesta a fost învins în minutul 75 de Viorel Crăciun care a trimis cu capul în poartă după o lovitură liberă. Repriza a doua s-a prelungit cu cinci minute, iar gazdele au marcat în minutul 83, după ce Martinescu a reluat cu latul din zece metri. Printre cei prezenţi la meci s-a aflat şi Gigi Căldare, cel care ar putea fi numit preşedinte al secţiei de fotbal de la CSM Focşani 2007.  “S-a văzut un alt joc faţă de turul campionatului. Este o altă atitudine şi sperăm să facem o figură frumoasă în retur”, ne-a spus Căldare. Gloria Buzău a jucat cu: Sîrbu – Cucu, Murdărea, Berceanu, Olteanu – Jercălău, Horovei, Ursu, Corcoveanu – Martinescu, Iordache. Au mai intrat: Zdrîncă, Stroe, Nistor, Alexandru, Luiceanu, Tudor, Andriţoiu. CSM Focşani a jucat cu: Borş - Ciornei, Ştefan, Negoiţă, Stanciu - Şonţu, Suvac, Dumitriu, Mîndrescu- Milea şi Tîrcă. Au mai intrat: Trifan, Crăciun, Nistoroiu, D. Negoiţă şi Tîlvăr. Portarul Trifan a apreciat pentru paradele sale din repriza a doua. Delegaţia focşăneană a urmărit şi începutul partidei ABC Stoicescu – Conpet Cireşu, desfăşurată după primul meci. Echipa buzoiană este adversarul din etapa a doua a focşănenilor.  Meciul a fost la un pas să se întrerupă definitiv după ce doi jucători ai oaspeţilor au fost loviţi, iar unul dintre ei a ajuns la spital.  (Dan CHIRIAC)