Oltchim a aterizat

20 feb 2012 1554 vizualizări
Ridicată în înaltul cerului după primele victorii din grupele principale ale Ligii

Campionilor, campioana Romaniei la handbal feminin a fost adusă cu picioarele la pămînt: Oltchim – Buducnost Podgorica 24-34 (13-18)
Meciul din Sala Traian a fost considerat cel puţin finala grupei a II-a principale, dacă nu finala Ligii Campionilor. Însă, după un început echilibrat s-a văzut că formaţia din Muntenegru este net superioară şi “oltchimistele” au coborît brusc la sol. În frunte cu portarul Luminiţa Dinu, devenită brusc o anonimă, după şapte minute de joc. Dar nici ceilalţi portari croata Sanela Knezovic (fostă la Buducnost) şi Talida Tolnai n-au reuşit mare lucru, semn că în apărare formaţia vîlceană a fost varză murată. Totuşi, meciul a început promiţător, vîlcencele conducînd cu 3-2 şi apoi cu 8-6. Cînd muntenegrencele au revenit la conducere, s-a produs panica în rîndul echipei, pe care antrenorul Radu Voina n-a reuşit s-o stăpînească. După patru goluri consecutive ale oaspetelor, vîlcencele au nimerit greu poarta, iar Bojana Popovic (ţinută om la om la un moment dat de Iulia Managarova) şi celălalt inter, Katarina Bulatovic şi-au făcut de cap. Cele cinci goluri avans de la pauză pentru Buducnost nu dădeau prea mari speranţe vîlcencelor, însă în repriza a doua s-a produs o schimbare în jocul fetelor lui Voina: n-au mai jucat prost, ci foarte prost. Astfel, au trecut zece minute din partea secundă cînd Oltchim a perforat pentru prima oară poarta excelentei Clara Woltering, prin Adina Fiera. Erau însă deja zece puncte avans pentru oaspete, ba s-au mai făcut şi 13, iar introducerea rezervelor “en gros” în echipa muntenegreană a fost ultima umilinţă pentru echipa care era deja văzută drept cîştigătoarea Ligii Campionilor. Pentru Oltchim au marcat Marija Jovanovic (4), Yeliz Özel (4), Adriana Nechita (4), Adina Fiera (3), Ekaterina Vetkova (3), Valentina Ardean (2), Iulia Managarova (1), Iulia Curea (1), Patricia Vizitiu (1) şi Daniela Băbeanu (1), în timp ce de la Buducnost, Bojana Popovic (9) şi Katarina Bulatovic (8) au înscris cele mai multe goluri. Oltchim va juca următorul meci în grupă sîmbătă, în deplasare cu Metz, celălalt meci fiind Krim – Buducnost.
Celălalt rezultat al grupei a II-a: Metz Handball – Krim Ljubljana 20-21 (8-13). Clasament: 1. Buducnost – 6 p; 2. Oltchim – 4 p; 3. Krim – 2 p; 4. Metz – 0 p.
Grupa I: FC Midtjylland – Itxako Navarra 23-22; Györi Audi – HK Larvik 31-22. Clasament: 1. Györ – 6 p; 2. Larvik – 3 p; 3. Midtjylland – 2 p; 4. Itxako – 1p.