Victorii pentru echipele vrîncene în cuplajul de la Panciu

19 feb 2012 589 vizualizări
FC Panciu - Politehnica Galaţi 2- 0 (0-0) şi Oţelul 2 Galaţi -CSM Focşani 0 -1 (0-1), într-un cuplaj desfăşurat pe stadionul din Panciu

Cele două echipe vrîncene care activează în Liga a treia au jucat sîmbătă partide de pregătire la Panciu, pe un stadion deszăpezit aproape în totalitate. Autorităţile locale au pus la dispoziţie trei utilaje care au acţionat timp de trei zile. Administratorul bazei sportive, Lucian Stănescu, ne-a spus că a lucrat pînă la zece noaptea pentru ca echipa să aibă unde să se pregătească şi să dispute partide de verificare. În aceste condiţii sînt de apreciat cei care au reuşit să facă posibilă disputarea unor meciuri de fotbal în condiţiile în care zăpada avea aproape doi metri. Mai mult, cei de la Panciu au fost de acord ca şi CSM Focşani să joace acolo. „Am acceptat din primul moment, nu este nici o problemă să joace şi Focşaniul pe terenul nostru”, ne-a spus Raul Cioran, directorul sportiv de la FC Panciu. De altfel, conducerile celor două echipe, dar şi jucătorii au lăsat deoparte trecutul şi au arătat că poate exista înţelegere între FC Panciu şi CSM Focşani. Primul meci al cuplajul le-a pus faţă în faţă pe FC Panciu şi Politehnica Galaţi. Gazdele au dominat în mare parte a meciului, dar au reuşit să marcheze abia pe final. Prima ocazie a meciului a fost ratată de Predoiu. Apoi, Radu a avut la rîndul său posibilitatea de a marca. Golurile au venit abia în ultimele zece minute. Predoiu a reuşit o dublă, în minutele 82 şi 84. Mai întîi a preluat în careu şi l-a învins pe portarul advers cu un şut din întoarcere. Golul doi a venit după o demarcare la limita ofsaidului şi un şut puternic. FC  Panciu a jucat cu: G. Lazăr - Voinea, Gurguiatu, Stan, Beşa  - Popa, Dorofte, Puşcaşu, Tudor - Radu, Predoiu. Au mai jucat: George Lazăr, Cioran, Duţu, B. Stoian. M. Stoian, Bîra, Panaite. Politehnica Galaţi: Olaru – Racoviţă, Dima, Vrînceanu, Coman - Munteanu M., Munteanu D., Chiriac, Velicu – Serian, State. Au mai jucat: Vlasie - Donose, Drăgan, Ginghină, Lupu, Curmei, Petică. Antrenorul gălăţenilor este fostul portar al Unirii Focşani, Mihai Barbu, care i-a luat locul pe bancă lui Damian Băncilă. Acesta din urmă a jucat cu actuala sa formaţie, Oţelul 2 Galaţi, în amicalul cu CSM Focşani. A fost un meci cu patru goluri, dar unul singur valabil. Focşănenii au marcat prima dată în minutul 25, dar centralul a anulat reuşita lui Eugen Ştefan pentru un fault în atac. Apoi, Bucătaru a deschis scorul în minutul 44, cu o lovitură de cap. În repriza a doua, gălăţenii au marcat de două ori, dar ambele reuşite au fost anulate. Mai întîi, atacantul Osman Gueye, vărul fotbalistului Mansour, de la Politehnica Timişoara, a fost surprins în ofasid. Apoi, gălăţenii au marcat după un corner, fază la care mingea a depăşit în aer suprafaţa de joc. CSM Focşani a jucat cu: Borş – Ciornei, Negoiţă, Ştefan, Stanciu – Bucătaru, Suvac, Săpunaru, Dumitriu - Milea, Tîrcă. Au mai jucat: Trifan – Nistoroiu, Şonţu, Pasăre, Crăciun, Mîndrescu, D. Negoiţă. Oţelul 2 a răspuns cu: Vasiliu – Măruş, Gîtă, Manea, Chebac – Murgoci, Aganspahic, Gueye Osman, Enache - Butoi, Gohorescu. Au mai jucat: Vicol – Vieru, Bertea, Adăscaliţei, Constantinescu, Stoian, Cocipirliu. Miercuri, FC Panciu ar putea disputa un amical cu Avîntul Jariştea, iar sîmbătă cu Aerostar. În schimb, CSM Focşani nu are nici un amical programat deocamdată pentru săptămîna viitoare. (Dan CHIRIAC)