City a prins din urmă pe United

1 feb 2012 549 vizualizări
Duel pe viaţă şi pe moarte între cele două echipe din Manchester în Premier League

Anglia – XXIII: Duelul dintre cele două echipe din Manchester, City şi United, s-a încins, United reuşind să-şi egaleze în clasament rivala, după victoria obţinută, pe “Old Trafford” în faţa echipei Stoke City cu scorul de 2-0. Golurile echipei lui sir Alex Ferguson au fost înscrise din lovituri de pedeapsă, de către “Chicharito” Hernandez (’38) şi Dimităr Berbatov (’53). În aceeaşi etapă intermediară, Manchester City a pierdut, în deplasare, cu 0-1 în faţa echipei Everton, golul gazdelor fiind marcat în minutul 60 de Gibson. Cele două concitadine au cîte 54 de puncte în clasament şi sînt urmate, la o distanţă de cinci lungimi de Tottenham, care a dispus la Londra, de Wigan cu 3-1. Au marcat: Bale (’29, ’64), Modric (’34) / McArthur (’80). Alte rezultate: Swansea – Chelsea 1-1. Sinclair (’40) / Taylor (‘90^3 – autogol); Wolverhampton – Liverpool 0-3. Carroll (’52), Bellamy (’61), Kuyt (’78). Celelalte meciuri ale etapei s-au disputat aseară.
Cupa Spaniei, semifinale, manşa tur: Formaţia Athletic Bilbao a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Mirandes, din a treia ligă. Pentru Athletic a marcat Llorente (’18, ‘27), iar pentru Mirandes a înscris Lambarri (‘90). Returul este prevăzut pe 7 februarie, la Bilbao.
Cupa Ligii Franţei, semifinale:  Echipa Olympique Lyon s-a calificat în finala competiţiei, după ce s-a impus, scor 4-2, în prelungiri pe terenul echipei Lorient. Meciul a avut o desfăşurare dramatică, echipa gazdă conducînd cu 2-0, prin golurile marcate de nigerianul Innocent Emeghara (tizul fundaşului stelist, al doilea prenume al acestuia fiind Innocent, pe lîngă Ifeanyi) în min. 60 şi Monnet (’68). Lacazette a redus din handicap în min. 80, iar în cel de-al patrulea minut adiţional, Jimmy Briand a trimis meciul în prelungiri. Lyonezii au mai înscris prin Gomis (‘102) şi Lacazette (‘120^4).
Cupa Africii, grupa C: Gabon – Tunisia 1-0. Aubameyang (’62); Maroc – Niger 1-0. Belhanda (’79).  Clasament: 1. Gabon – 9 p; 2. Tunisia – 6 p; 3. Maroc – 3 p; 4. Niger – 0 p. Gabon şi Tunisia s-au calificat în sferturile de final’.