Doar un punct înainte de vacanţă

25 nov 2011 1258 vizualizări
CSM Focşani - Cetate Tg. Neamţ 0 - 0 şi Aerostar Bacău - FC Panciu 0 - 1 (0-0), în etapa a 15-a a Ligii a treia u FC Panciu a obţinut un nou succes, ajungînd pe locul patru, la doar cinci puncte de prima poziţie

CSM Focşani a încheiat cu un semieşec turul actualului campionat, remizînd pe teren propriu, scor 0 - 0, cu Cetate Tg. Neamţ. Rezultatul nu mulţumeşte prea mult nici una dintre echipe, ambele fiind încă în zona de jos a clasamentului. Meciul de ieri a fost unul echilibrat, desfăşurat în mare parte la mijlocul terenului. Fazele de poartă se pot număra pe degetele de la o mînă, cele două echipe ajungînd de prea puţine ori în careul advers. Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 15, cînd focşănenii au solicitat lovitură de la 11 metri pentru un henţ în interiorul suprafeţei de pedeapsă. Centralul întîlnirii, Vlad Ciobanu, din Iaşi, a lăsat însă jocul să continue. Singurele faze ale primei reprize au apărut la poarta oaspeţilor. În minutul 32, Săpunaru a tras de la 20 de metri, dar portarul Morar a scos de lîngă bară. La cornerul care a urmat, Şonţu a reluat cu capul, dar mingea a fost îndepărtată din zona porţii de un fundaş advers. Pînă la pauză, Stanciu a fost lovit de un adversar, s-a accidentat şi a fost înlocuit de Nistoroiu. Oficialii CSM-ului au solicitat cartonaş roşu la această fază, dar decizia a fost alta. După reluare, oaspeţii au avut singura ocazie din acest meci în minutul 52. Pintea a scăpat singur în lateral, dar şutul său a fost blocat de portarul Borş. Şonţu a avut ultimele două oportunităţi ale jocului. Mai întîi a tras de la 25 de metri pe centrul porţii, apoi a reluat cu capul din şase metri în braţele portarului advers. CSM Focşani a jucat cu următoarea formaţie: Borş - Ciornei, Ştefan, Toader, Stanciu (45 Nistoroiu) -  Săpunaru, Şonţu, Suvac, Dumitriu (64 Mîndrescu) - Tîrcă, Milea. Oaspeţii au replicat cu: Morar - Talpan, Spiridon, Popa, Sobaru - Lupu, Petrescu, Isache, Ştirbu - Pintea (89 Avramia), Şchiopu (90^1 Diaconu).

Păncenii au cîştigat toate partidele

După victoria obţinută în derby-ul judeţean, FC Panciu a realizat un nou succes şi s-a apropiat la doar cinci puncte de prima poziţie în clasament. După începutul slab de campionat, păncenii au avut un adevărat tur de forţă şi au cîştigat toate partidele, cu excepţia jocului disputat la Tg. Neamţ, unde au obţinut doar un rezultat de egalitate. FC Panciu a dominat meciul jucat ieri la Bacău şi a ratat cele mai mari situaţii de gol în prima repriză prin Predoiu -27 şi Costin - 45. Costin a scăpat de la centrul terenului singur cu portarul advers, dar a încercat un dribling şi a fost blocat. Gazdele au avut cîteva acţiuni timide la poarta lui Lazăr, rămase însă fără rezultat. Actul secund a adus un joc echilibrat, dar păncenii au reuşit să marcheze golul victoriei, în minutul 73, după ce Stoian a tras precis din interiorul careului de 16 metri. FC Panciu a jucat cu:  Lazăr - Voinea, Gurguiatu, Stan, Mihai - Gălăţeanu, Bîra (63 Cioran), Duţu, Stoian - Predoiu, Costin. Meciul dintre Aerostar Bacău şi FC Panciu a fost arbitrat de Atilla Balint, ajutat la cele două linii de Zoltan Simo şi Botond Szakalli - toţi din Odorheiul Secuiesc. (Dan CHIRIAC)