Cei doi Frei şi fraierii noştri

23 nov 2011 815 vizualizări
Oţelul Galaţi - FC Basel 2-3 (0-3) în grupa C a Ligii Campionilor * finalul n-a salvat evoluţia penibilă din prima repriză

Oţelul: Grahovac – Rîpă, Sîrghi, Perendija, Sălăgeanu – Filip, Neagu (’70 – Viglianti; ’82 - Paraschiv) – Antal, Iorga (’67 – Ilie), Giurgiu – Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Basel: Sommer – Steinhofer, Abraham, Dragovic, Park Joo-ho – F. Frei, Huggel (’44 – Cabral),G. Xhaka, Shaqiri (’80 – Soua) – Streller, A. Frei (’74 – Chipperfield). Antrenor: Heiko Vogel.
Arbitru: Tom Hagen (Norvegia).
Cartonaşe galbene: Sălăgeanu / Dragovic, Cabral

0-1, min. 10: F. Frei, şut din careu, care l-a prins neatent pe portarul Grahovac.
0-2, min. 14: Streller scapă pe dreapta, centrează spre A. Frei, care înscrie nestingherit.
0-3, min. 37: Perendija degajează în... Streller, care rămîne singur cu portarul.
1-3, min. 75: Giurgiu, dintr-o pasă înapoi primită de la Antal.
2-3, min. 80: Ilie centrează în careu, Park degajează greşit la Antal, care înscrie.
În anul de graţie 2011, Romania a dat în Liga Campionilor cea mai penibilă echipă autohtonă de cînd există această competiţie. Cîştigătoare contestată a campionatului, Oţelul s-a arătat, sub comanda lui Dorinel Munteanu, o echipă care excela prin travaliu, organizare şi joc speculativ. A venit însă momentul în care Oţelul trebuia să joace altceva. Acest moment însemna meciul cu Basel în care Oţelul trebuia să atace, pentru a-şi valorifica bruma de şanse rămase. Numai că un an şi jumătate de joc meschin nu poate fi uitat peste noapte. Iar înfrîngerile decente în faţa unor monştri sacri, ca United şi Benfica au întărit iluzia că se poate. Fără a se gîndi nimeni că aceste superechipe au urmărit victoria, fără a-şi pune mintea cu modesta echipă de la Dunăre. Şi iată că trupa lui Dorinel s-a năpustit cu fundaşii la linia de centru spre careul lui Sommer. Urmarea? Apărarea gălăţeană s-a lăsat surprinsă în primul sfert de oră şi cei doi Frei l-au compostat fără milă pe Grahovac, care pînă acum părea un portar decent. La 0-2, gălăţenii au păstrat posesia de care oaspeţii n-aveau nevoie, iar expresia cea mai plastică a situaţiei unei echipe defensive obligată la atac, a fost Pena, care în finalul primei reprize a primit un cadou de la un fundaş elveţian, dar în loc să scape spre poartă singur, s-a bîlbîit pînă a venit primul adversar.
Cu 0-3 la pauză (a mai marcat şi Streller), repriza secundă n-a avut nici un haz pînă în min. 75, cînd a venit golul lui Giurgiu în urma unei faze bine lucrate. Gol care a dinamitat Oţelul şi a descumpănit echipa elveţiană, care a început să dea rateuri în apărare, Park Joo-hoo oferindu-i golul al doilea lui Antal, care a mai salvat din ruşinea Oţelului. A mai fost torpila lui Sălăgeanu, respinsă cu greu de portar şi o imensă ocazie a elveţienilor, Soua ratînd un gol gata făcut.
Grupa C: Manchester United – Benfica Lisabona 2-2. Berbatov (’30), Fletcher (’59)  / Jones (‘3 – autogol), Aimar (’61).

Clasamentul grupei C
1. ManU    5    2    3    0     10-6    9
2. Benfica    5    2    3    0     7-4    9
3. Basel    5    2    2    1     9-9    8
4. Oţelul    5    0    0    5     3-10    0

Patru echipe calificate

În primele patru grupe ale Ligii Campionilor, Inter Milano, Benfica Lisabona şi Bayern s-au alăturat Realului între echipele calificate în optimi. Din celelalte grupe au deja calificarea asigurată Barcelona şi AC Milan.
Grupa A: Napoli – Manchester City 2-1. Cavani (’17, ‘49) / Balotelli (’33);
Bayern München – Villarreal 3-1. Robben (‘3), Gomez (’24), Ribéry (’69) / Guzman (’50).  Clasament: 1. Bayern – 13 p (calificată); 2. Napoli – 8 p; 3. Manchester City – 7 p; 4. Villarreal – 0 p.
Grupa B:  ŢSKA Moscova – Lille 0-2. V. Berezuţki (’49 – autogol), Sow (’64), Trabzonspor – Inter Milano 1-1. Altîntop (’23) / Alvarez (’18),  Clasament: 1. Inter – 10 p (calificată); 2. Trabzon – 6 p; 3. Lille – 5 p; 4. ŢSKA – 5 p.
Grupa D:  Real Madrid – Dinamo Zagreb 6-2. Benzema (‘2, ‘66), Callejon (‘6, ‘49), Higuain (‘9), Özil (’20) / Beqiraj (’81), Tomecak (’89); Olympique Lyon – Ajax Amsterdam 0-0. Clasament: 1. Real – 15 p (calificată); 2. Ajax – 8 p; 3. Lyon – 5 p; 4. Zagreb – 0 p.