Nu-i de glumit cu Dinamo

6 nov 2011 523 vizualizări
Deşi au fost mult timp dominaţi, “cîinii” au muşcat cînd a trebuit şi au cîştigat în ultimele minute, derbiul cu CFR de la Cluj, în ultimele minute * derbiul ploieştean din etapa a XIII-a a Ligii I s-a încheiat la egalitate

CS Mioveni – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2 (0-2).Iordache (’52) / Stana (‘6), Constantinescu (’22). Speranţele argeşenilor de a-şi îmbunătăţi situaţia în clasament s-a înrăutăţit din secunda 30, cînd Ciprian Tănasă l-a faultat dur pe Stana şi a intrat în rîndul recordmenilor campionatului, prin cea mai rapidă eliminare. N-au trecut decît patru minute şi acelaşi Stana, l-a prins ieşit aiurea pe portarul Popescu şi l-a “lobat” de la 35 de metri! Cu un om în minus, argeşenii au dominat steril, dar apărarea nemţeană s-a dublat bine şi a strîns eficient, iar pe un contraatac oaspeţii au majorat scorul. Golul lui Adrian Iordache de la începutul reprizei a doua a animat puţin partida, echipa din Mioveni a obţinut corner după corner, dar cînd a mai fost eliminat încă un jucător pentru cumul de cartonaşe (Voicu – min. 83), totul s-a năruit pentru echipa lui Stoichiţă.

* Voinţa Sibiu - FC Braşov 2-1 (0-0). Viveiros (’49 – autogol), Popa (’72) / Moutinho (’84). Cel care a făcut ravagii pe banca Astrei, Marius Şumudică, a debutat cu o înfrîngere pe banca echipei din Braşov. El a fost surprins de energia cu care gazdele au atacat în prima repriză, iar în startul celei de-a doua, Lukanovic a primit o centrare ideală, însă Viveiros i-a luat-o înainte, deviind balonul în propriepoartă. Tot Lukanovic a trimis un şut puternic spre poarta lui Felgueiras, portarul Braşovului a respins, iar Iulian Popa a fost pe fază. Dintr-o fază oarecum asemănătoare s-a înscris şi golul gazdelor, un şut trimis în bară de Ionescu, urmat de o reluare în poarta goală a lui Moutinho.
* Astra Ploieşti – Petrolul Ploieşti 1-1 (1-1). Goian (’32) / Opriţa (’13 – penalty). Două penaltiuri acordate foarte uşor, la henţuri involuntare, pentru ambele echipe. Însă dacă Opriţa a transformat, N’Doye a trimis pe lîngă bară (’26). Astra a egalat prin fundaşul Lucian Goian, după un angajare în careu a lui Mihalache. Meciul s-a încheiat cu o remiză echitabilă, în repriza secundă nemaiexistînd prea mari ocazii de gol.

*CFR Cluj – Dinamo 2-3 (0-1). Cadú (’38 – penalty) / Dănciulescu (’21), Niculae (’82 – penalty, ‘90^2). Un meci cum rar se vede pe stadioanele noastre, dominat în cea mai mare parte a timpului de gazde, dar cu o echipă oaspete care a gestionat mai bine finalurile de repriză. Un contraatac specific, cu o angajare a lui Dănciulescu de către Cătălin Munteanu, a adus “cîinii” în avantaj, contrar cursului jocului. Dar tocmai cînd se credea că oaspeţii îşi gestionează perfect avantajul, a venit un henţ stupid al lui Scarlatache, care a adus egalarea din penalty. Imediat după pauză, la un trăznet al lui Sougou, Bălgrădean a respins mingea, iar Ronny a înscris din poziţie laterală. Faza cea mai controversată s-a petrecut în min. 63, cînd la o reluare pe spate a lui Kapetanos, Bălgrădean a respins mingea, care a luat o traiectorie arcuită şi a nimerit bara adversă. Este greu de stabilit dacă, în traiectoria sa, mingea a depăşit în aer linia porţii. Golul a fost anulat, dar se părea că CFR stăpîneşte bine jocul. Numai că antrenorul oaspeţilor, Liviu Ciobotariu, a fost foarte inspirat, aruncîndu-l în foc pe Liviu Ganea. Acesta a obţinut un penalty, după ce a fost tras de tricou în careu de Diogo, iar în ultimele secunde, i-a pasat perfect lui Niculae pentru golul unei victorii care nu se prefigura.

* Sportul Studenţesc – “U” Cluj 2-4 (1-2). Maxim (’22, ’90 – penalty) / Cristea (’34 – penalty, ’78), Tony (’43, ’83). Deşi în inferioritate numerică încă din min. 19 (Cheţan a fost eliminat pentru o intrare dură la Machado), bucureştenii au deschis scorul printr-un şut magistral executat de Maxim de la 30 de metri. Oaspeţii au egalat dintr-un penalty (contestat de gazde, la o intervenţie a lui Beţa la Grecu) şi de aici, meciul a fost la discreţia clujenilor.
Aseară s-au mai disputat partidele Pandurii Tîrgu Jiu – Oţelul Galaţi şi Steaua – Concordia Chiajna, iar astăzi au loc ultimele două jocuri ale etapei a XIV-a: FCM Tîrgu Mureş - Rapid (ora 19:00, DolceSport) şi Gaz Metan Mediaş - FC Vaslui (20:45, GSP TV).

Etapa viitoare (18-21 noiembrie): Petrolul – FCM Tîrgu Mureş, Oţelul – Sportul Studenţesc (vineri), FC Braşov – CS Mioveni, Dinamo – Voinţa Sibiu, CFR Cluj – “U” Cluj (sîmbătă), FC Vaslui – Pandurii Tîrgu Jiu, Ceahlăul – Steaua (duminică), Rapid – Gaz Metan Mediaş, Concordia Chiajna – Astra Ploieşti (luni).