Rus, ţeastă de beton

30 oct 2011 1170 vizualizări
în meciul “U” Cluj - Dinamo, Gaston Mendy a suferit o comoţie cerebrală în urma unei ciocniri cap în cap cu mijocaşul dinamovist, după ce acesta l-a scos din luptă, tot involuntar şi pe fundaşul Grecu, accidentat tot la cap

* Oţelul Galaţi – Gaz Metan Mediaş 1-0 (0-0). Sîrghi (’49). Primul meci al etapei a XII-a a Ligii I a avut o primă repriză pe care unii au etichetată drept “tacticizată”, însă se poate spune că a fost slabă de-a binelea. Foarte puţine faze se pot reţine din această parte, însă partida s-a animat brusc după pauză, cu Oţelul în prim plan, care a reuşit să deschidă scorul după o fază elaborată a gazdelor, golul aparţinînd lui Cristian Sîrghi, jucător care înscrie rar, dar a făcut-o în două etape consecutive. Oaspeţii au avut o mare situaţie de gol, cînd un şut din lovitură liberă al fundaşului Buzean trece pe lîngă poartă (’69). Gălăţenii încearcă şi ei să tranşeze disputa şi ar fi făcut-o dacă Giurgiu şi Ilie nu s-ar fi bîlbît în careu, iar “Gazul” a avut finalul, fără a periclita poarta lui Grahovac. Oţelul a reuşit, în sfîrşit să lege două succese consecutive, iar echipa din Mediaş nu se regăseşte deloc în acest sezon.
* Ceahlăul Piatra Neamţ – Voinţa Sibiu 2-1 (0-1). Bădescu (’54), Constantinescu (’62) / Grigore (’45 ^1 - penalty). Nemţenii au obţinut o victorie grea, mai ales că au intrat cu deficit la pauză, datorită unui gol dintr-un penalty obţinut de Lungu. Opt minute le-au trebuit nemţenilor pentru a întoarce rezultatul, cu contribuţia portarului Dănălache, care a respins în faţă mingea trimisă la primul gol şi a ieşit inoportun la cel de-al doilea. În ultimele secunde adiţionale, Neguţ a fost la un pas de egalare, însă mijlocaşul nemţean Cebotaru şi-a salvat echipa!
* “U” Cluj –Dinamo 0-0. Un meci frumos din care doar golurile au lipsit. Gazdele au avut o primă repriză remarcabilă, dar şi ghinion, pierzîndu-şi ambii fundaşi stînga folosiţi, ambii la contacte cu dinamovistul Laurenţiu Rus (unul dintre cei mai buni jucători ai partidei). Grecu a fost lovit, involuntar, cu gheata în cap,de Rus, după ce îi aplicase un tackling, iar înlocuitorul său, Gaston Mendy, s-a ciocnit cap în cap cu mijlocaşul dinamovist. Deşi ambulanţa s-a ivit în ambele cazuri, la spital a ajuns doar africanul, care a suferit o uşoară comoţie celebrală. După ciocnire, Rus a jucat cu un pansament pe cap. După pauză, Dinamo a fost mai periculoasă, datorită raidurilor lui Rus şi insistenţei lui Niculae în fazele ofensive. Cea mai mare ratare a aparţinut lui Dănciulescu, care a fost blocat providenţial de portarul Popa (’54).
*Sportul Studenţesc – Pandurii 0-0. După o repriză alertă, cu faze la ambele porţii, ritmul a mai scăzut în cea de-a doua. Echipa gorjeană n-a reuşit să speculeze avantajul numeric obţinut, bucureştenii fiind mai prezenţi în ofensivă şi din min. 70, cînd Ghinga a fost eliminat, în urma unui fault asupra lui Chiricheş.
Aseară s-au mai disputat partidele FC Vaslui – FCM Tîrgu Mureş, Rapid – Astra Ploieşti şi Petrolul – Steaua. Ultimele două jocuri au loc astăzi: Concordia Chiajna – CS Mioveni (ora 19:00, DigiSport) şi FC Braşov – CFR Cluj (21:30, GSP TV).
Etapa viitoare (4 -7 noiembrie): CS Mioveni – Ceahlăul Piatra Neamţ (vineri), Voinţa Sibiu – FC Braşov, Astra Ploieşti – Petrolul Ploieşti, CFR Cluj – Dinamo (sîmbătă), Sportul Studenţesc – “U” Cluj, Gaz Metan Mediaş - FC Vaslui, Pandurii Tîrgu Jiu – Oţelul Galaţi, Steaua – Concordia Chiajna (duminică), FCM Tîrgu Mureş - Rapid (luni).